Devlet televizyonu, ordu güçlerinin bölgedeki birçok kritik noktayı ve güzergahı ele geçirdiğini, yıllarca muhaliflerin kontrolünde kalan kırsalın rejimin kontrolüne geçtiğini duyurdu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre; Rusya'nın desteklediği rejim yanlısı güçler, 2012'den bu yana muhaliflerin kontrolünde bulunan Kefer Zita kasabasını aldı.

Devlet televizyonu El İkhbariya ve İnsan Hakları Gözlemevi, Türk askeri gözlem noktasının bulunduğu Morik (Tel es Savvan) kasabasının etrafının kuşatıldığını öne sürdü.Suriye ordusu ve müttefik güçleri, altı kasaba ve bir tepeyi ele geçirerek, başkent Şam'ı Halep'e bağlayan otoyoldaki kontrolünü de genişletti.

İdlib ve Hama'ya bağlı bölgelere yönelik Suriye ordusunun operasyonlarının yoğunlaşması üzerine son birkaç günde binlerce sivil Türkiye sınıra doğru yığılmıştı. İdlib'de kontrol büyük ölçüde terör örgütü El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam örgütünde bulunuyor.

Suriye hükümeti dün bölgeden ayrılmak isteyen siviller için taliye koridoru oluşturduğunu duyurmuştu.

TÜRKİYE'NİN 12 GÖZLEM NOKTASI VAR

Türkiye, Rusya ile varılan mutabakat kapsamında, İdlib'de 12 askeri gözlem noktası kurmuştu.

19 Ağustos'ta, Morik'te bulunan 9 No'lu gözlem noktasının güvenliğini sağlamak üzere bölgeye gönderilen Türk askeri konvoyuna rejim güçlerince hava saldırısı düzenlenmiş ve üç sivil hayatını kaybetmişti.

Suriye ordusu, dün öğle saatlerinde İdlib'e bağlı kritik Han Şeyhun kasabasının merkezine girmişti. Han Şeyhun'un yanı sıra, güneyindeki Morik ve Kefer Zita ilçeleri de rejimin kuşatması altında kalmıştı.OPERASYON NİSANDA BAŞLADI

Han Şeyhun kasabası nisan ayı sonunda Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından başlatılan askeri operasyonun temel hedefiydi.

Rusya öncülüğündeki hava saldırıları, İdlib’in güneyindeki toplulukları kırıp geçirmiş ve 500 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı.

Radikal örgütler, İdlib içinde ve vilayetin büyük bölümünde Esad karşıtı diğer savaşçılarla karışmış durumda…

Terör örgütlerinin buradaki varlığı ise Rusya ve Suriye tarafından ülkenin tüm kuzeybatısında tekrar kontrolü sağlamak için bir bahane olarak kullanılıyor.

[old_news_related_template title="Suriye'de Türk askeri konvoyuna saldırı: Üç sivil hayatını kaybetti" desc="Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'ye giren Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyuna saldırı düzenlendiğini ve üç sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. MSB açıklamasında saldırıya ilişkin 'mevcut anlaşmalara ve Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliği ve diyaloğa aykırı' ifadesi kullanıldı. Bakanlık, Rusya'ya yapılan tüm uyarılara karşın rejimin insanlık dramına dönüşen saldırılarının devam ettiğinin altını çizdi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/08/19/iecrop/resim1_9140556_16_9_1566215980.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-suriyede-turk-askeri-konvoyuna-saldiri-uc-sivil-hayatini-kaybetti-5289200/"]

KRİTİK BİR KASABA ÇÜNKÜ…

Han Şeyhun, İdlib’e yönelik operasyonda oldukça kritik bir nokta, Zira kasaba, İdlib’i güneydeki Hama şehriyle bağlayan ana yolun üzerinde bulunuyor.

Nisan 2017’de kasabada sarin saldırısı düzenlenmiş ve en az 92 kişi hayatını kaybetmişti.

[old_news_related_template title="Türkiye Suriye'de Rusya ile karşı karşıya geldi" desc="Türk askeri konvoyu dün İdlib'de saldırıya uğradı. Üç sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla Türkiye, Suriye'de Rusya ile karşı karşıya geldi. Milli Savunma Bakanlığı, konvoyun Moskova Yönetimi'nin bilgisi dahilinde bölgede ilerlediğini duyururken Rusya'yı da suçladı. ABD ise Türkiye'ye yönelik bu saldırıyı kınadı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/08/20/iecrop/resim1_9143117_16_9_1566274902.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-abdden-turkiye-aciklamasi-pervasiz-saldiri-5290003/"]

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen soruşturma, saldırıdan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerini sorumlu tutmuştu.

ABD uçakları ise Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla sarin saldırısını düzenleyen jetlerin kalktığı hava üssünü vurmuştu.