ESÇEP’in Eskişehir’de kurulması planlanan termik santralle ilgili düzenlediği toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç Eskişehir’e yapılmak istenen termik santralden bir an önce vazgeçilmesini istediler. Büyükerşen, toplantıda yaptığı konuşmada termik santral ihalesindeki ertelemeye ilişkin, santralin ihale edilmeden Çinlilere verileceği yönünde haberler aldıklarını söyledi.

[caption id="attachment_2735951" align="alignnone" width="880"]Başkan Büyükerşen santrallere Çinlilerin talip olduğu yönünde duyumlar aldığını açıkladı. FOTO- SÖZCÜ Başkan Büyükerşen santrallere Çinlilerin talip olduğu yönünde duyumlar aldığını açıkladı. FOTO- SÖZCÜ[/caption]

SANTRALE ÇİNLİLER TALİPMİŞ

Termik santrali yapmaya Çinlilerin talip olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bu işi yapmak isteyenlerin bir kere daha düşünmeleri lazım. Bir an önce oldubittiye getirmek için ihaleye çıkarıyorlar. Fakat ihaleler erteleniyor. Sakın bu bizi, Eskişehirlileri ve çevrecileri yanıltmasın. Çünkü bir habere göre de termik santrali yapmaya Çinliler talipmiş. Ancak şart olarak da ihale yapmaksızın diyorlarmış. Eğer böyle olacaksa bu ihalelerin geciktirilmesi ya da teyit edilmesi onların bu isteğine uygun bir çözüm arayışı içerisinde olduklarını gösteriyor olabilir. Onun için mücadeleye devam edeceğiz. Bu iş bir başlarsa sonu gelmez. Zaten son zamanlarda termik santrallerde meydana gelen patlamalarda bu işin şimdiye kadar düşünmediğimiz tehlikeli boyutlarını da göstermiş oldu” diye konuştu.

[caption id="attachment_2735962" align="alignnone" width="880"]FOTO: Sözcü FOTO: Sözcü[/caption]

MAHKEME KARARLARI DİKKATE ALINMALI

Bu ülkeyi idare edenlerin çocukları, doğayı ve toprakların geleceği için çağdaş, ileri teknolojili  ve sürdürülebilir enerji kaynaklıklarına yönelmesi gerektiğini ifade eden Büyükerşen sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz bir müddet sonra bu dünyadan göçüp gideceğiz. Geride yanmış, yakılmış, perişan edilmiş bir arazi ve zehirlenmiş bir doğa parçası, bir memleket parçası bırakmayalım. Termik santralin yapımının durdurulmasına yönelik Danıştay 10. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı var. Mahkeme kararları dikkate alınmalı.”

[old_news_related_template title="Büyükerşen'e saldırı davasında karar verildi" desc="Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/11/iecrop/basliksiz-1-64_16_9_1542119500.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/buyukersene-saldiri-davasinda-karar-verildi-2735928/"]

ZEHİRLENMEK İSTEMİYORUZ

Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da termik santral ile zehirlenmek istemediklerini söyleyerek “Termik santral konusunda uyanık olmamız gerektiğini düşünüyorum. Her an, her şey olabilir. Belki de bir ihalesiz işlem gerçekleştirilerek oradaki santrallerin birilerine yaptırılması gündeme gelecek. Bunun tehlikeli ve zararlı olduğu artık bilimsel olarak tescil edilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL TEMİZ BİRŞEY BIRAKMAYACAK

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da termik santralin Tepebaşı merkezine 25 kilometre uzakta yapılacağını belirterek, “Termik santralin yapılacağı Alpu bölgesi birinci derecede tarım topraklarının yüzde 50’sinin oluştuğu yer. Eğer yapılırsa çok insan Eskişehir’den göç edebilir. Bunun şakaya gelir tarafı yok. Termik santral dediğinizde; yapılmış noktalara bakıyorsunuz, toprak kirlenmiş, su kirlenmiş, bitkiler ölmüş, kuşlar göç etmiş, balıklar yok olmuş… Böyle bir tabiatı topyekun mahvetmekte. Termik santral baktığınızda çok büyük miktarda su kullanacak. Hem yer altı suyunu kullanacak hem akan suyu kullanacak. Onun için burada farklı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bunları çok iyi düşünmek gerekiyor” şeklinde konuştu.