Essen Belediyesi’nde çöpçülük yaparken, özellikle Göçmen çocuklarının eğitimindeki, sorunları belirleyen ve NRW Eyaleti Uyum Bakanı’na, yazdığı bir mektup ile hayatı değişen Turgay Tahtabaş, dönemin bakanı Armin Laschet tarafından NRW Eyaleti, “Liyakat Madalyası” ile ödüllendirilmişti.

Halen çöpçü kadrosunda bulunan Turgay Tahtabaş’a bu kez de 3 Aralık 2021 günü Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından "Almanya Hizmet Madalyası" veriliyor. Bu madalya, topluma faydası olan ya da toplum projelerinde çalışanlara, yerel yönetimlerin önerileri üzerine veriliyor.

Bu madalyanın daha üstü olan "Hizmet Haçı" ise, bilim adamlarına ya da daha üst düzeyde hizmet sunmuş olanlara veriliyor. O madalyanın üzerinde de Hizmet Kuşağı bulunuyor.

Daha önce Laschet tarafından tanınan fırsatlarla "Geleceğin Eğitim Projeleri" adlı çalışmayı da hayata geçiren Turgay Odabaş’a, Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından gönderilen davetteki metin de yayınlandı.

Davet mektubunda, "Tahtabaş, çok çeşitli hizmetleriyle yerel , bölgesel ve ulusal düzeyde kültürlerarası karşılaşmalar ve uyum çalışmaları için girişimlerde ve destek gruplarında yer almaktadır. Almanya'daki Türk toplumu için bir eğitim elçisi ve Essen'deki Zukunft Bildungswerk'in kurucusu ve genel müdürüdür. Kendisi, ailesi ve ekibi, göçmenlik geçmişi olan çocukların dil seviyelerini geliştirmeye yardımcı oluyor ve onların okuma ve heceleme becerilerini geliştiriyor. Turgay Tahtabaş bu yıl bir 'Corona uzaktan eğitim yardım hattı' kurdu, Tahtabaş’ın göç toplumundaki bu ‚'Olağanüstü başarılı‘ çalışmaları Bellevue Sarayı'ndaki Gönüllüler Günü'nde Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından onurlandırılacak" denildi.

[old_news_related_template title="Merkel veda turunda gözyaşlarına hakim olamadı" desc="Almanya başbakanı Merkel veda turuna devam ediyor... Alman ordusu tarafından düzenlenen törende, 'Benim için kırmızı güller yağsın' şarkısı çalınınca Merkel gözyaşlarını tutamadı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/03/iecrop/merkel-reuters-1_16_9_1638507634.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/merkel-veda-turunda-gozyaslarina-hakim-olamadi-6804947/"]

[old_news_related_template title="Ruhsatı alınan Türk avukat canına kıydı" desc="Almanya'da ruhsatı alınan Türk avukat, bir tarlada intihar etti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/03/iecrop/avukat-aligulen-1_16_9_1638516361.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/ruhsati-alinan-turk-avukat-canina-kiydi-6805235/"]

[old_news_related_template title="Yunanistan, Türkiye sınırında önlemleri sıkılaştırıyor" desc="Avrupa ülkeleri son dönemde göçmen krizi nedeniyle sınır önlemlerini sıkılaştırırken, benzer bir önlem de Yunanistan'dan geldi. Yunanistan, Türkiye sınırında yeni önlemler aldıklarını, mülteci akınını engellemek için yaklaşık 1,5 milyon euro'luk bir fon ayırdıklarını duyurdu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/01/iecrop/evros_fence_16_9_1638344660.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/yunanistan-turkiye-sinirinda-onlemleri-sikilastiriyor-6800942/"]