İyi bir şeyler yapmaya çalışıyorsa bile konuşmayıp, işine odaklansa... İletişimi berbat, her demeci birbirinden facia... Mehmet Şimşek’in, “Yıllarca Batı’da yaşamış bir insanım. 10 yıl İngiltere’de yaşadım. Amerika’da, bir sürü Avrupa ülkesinde... Şu kredi kartına taksit meselesini bilmiyorum. Aşina değilim...” demesi ilgimi çekti.

★★★

“Ülkeye bu derece yabancıyım” mı demek istedi acaba? Kendisi yıllarca bu ülkede Maliye Bakanlığı yaptı. Nereden çıkıyor bu “siz nasıl diyor?” ayakları... Mümkün mü Türkiye’deki ticari ödeme zincirine aşina olmaması? Senetli alışverişe, vadeli çeke, çek cirolamaya da aşina değildir bu durumda... Eyvah eyvah!

★★★

Ülke vatandaşlarının ekonomik dinamiklerini bilmeyen birisinin, ekonomiyi düzelteceğine inanmak istiyor insan ama kırılıyor umutlar her konuşmasından sonra... Peki, böyle enflasyona, bir üründen o ürünün fiyatından daha fazla vergiye, böylesine düşük gelir seviyesiyle bu kadar pahalı ev araba fiyatlarına, yolsuzluğa, rüşvete aşina mı? Tek derdimiz taksitli kredi kartı mı?

★★★

Şöyle söyleyeyim maaşların çok büyük bir kısmı yaşamak için kullanılıyor. Millet kredi kartı olmasa kıçına don alamayacak hale geldi.  Bu arada, “don nedir?” diye sorarsa iç çamaşırı diye açıklayayım ona... Yabancı ülkelerdeki alım gücüne aşina olup benzer ekonomik refahı ülkemizde de sağlarsa zaten taksit meselesine aşina olmasına gerek kalmaz. Zira bu yanlış açıklanan enflasyon ve kuş yemler gibi verilen maaş zamlarıyla olmaz. Amerika’da çalışan bir güvenlik görevlisi havuzlu müstakil ev satın alabiliyor ve 30 yılda ödüyor. Hayat kalitesinde de pek bir değişiklik olmuyor. Türkiye’de çalışan güvenlik görevlisi ise bugün işe yürüyerek gideyim 50 lira cebimde kalır hesabı yapıyor. Bu sınav o sınav değil Mehmet... Öylece istediğin sorudan başlanmıyor.

★★★

Çok merak ediyorum, mesela “faiz sebep enflasyon sonuç” diyen ekonomiste aşina mıydı acaba?  Ya da ÖTV’ye... Vergiden de vergi alınmasına... Deprem vergisi adı altında milletin tırtıklanmasına... Yap-işlet-devret modeli ile yandaş şirketlere 30-35 yıl boyunca garanti para aktarılmasına... Var mı bunlar oralara? Enflasyonu tam da maaş zammı öncesinde düşük çıkarmak için zamları 10 gün ertelemenin karşılığı ne mesela Avrupa’da? Tefe koyarlar adamı valla... Bak Fransa’ya... Yakıp yıktılar günler boyunca...

★★★

Avrupa’da adam maaşının beşte biriyle buzdolabı alırken bizde iki ay yemeyip içmeyip biriktirse ancak alır. Taksit dışında bir yol var mı aklında? Türkiye’de 38 milyon kişinin bireysel kredi kartı borcu var. Yaklaşık 1 trilyon 400 milyar lira... Bütün borçları böl borçlu sayısına kişi başına ortalama bireysel kredi kartı borcu 36 bin 850 lira... Zevk mi alıyorlar yoksa mecburiyetten mi borçlanıyorlar? Aşina değildik biz de böylesi borca... Patronuna sorsana nasıl düşmüş vatandaş bu duruma?