2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Türkiye, turnuvanın taktik olarak en iyi işleyen takımlarından Avusturya'yı yenerek çeyrek finale yükseldi. 

Turnuvada devam eden en genç takım olan Türkiye, bu enerjisini sahaya yansıttı ve makine düzenindeki rakibini bozguna uğrattı. Vincenzo Montella'nın, bir mecburi, üç doğruyu bulması zaferin anahtarı oldu.

Stoperde cezalı Samet Akaydin yerine Merih Demiral'ın oynaması, Barış Alper Yılmaz'ın sağ kanada geçmesi ve Mert Müldür'ün sağ bekte başlaması, galibiyeti getiren etkenler oldu.

Merih Demiral, attığı iki golün dışında savunmadaki kritik müdahaleleri ile Juventus'ta oynadığı günleri anımsattı. Fizikli Avusturya forvetleri karşısında savunma direncimiz artarken, basit hata yapılmaması da rakibe kolay pozisyon vermememizi sağladı.

Kornerden gelen iki golde de Barış Alper Yılmaz'ın hiç pes etmeden pozisyonları son ana kadar zorlaması katkısı var. Rakip savunmaları yıldıran bir fizik gücüne ve hıza sahip... Top çizgiyi geçene kadar savunma oyuncularını zorlayarak hata yapmalarına neden olan Barış Alper Yılmaz, gollerimizdeki kornerlerin kazanılmasını sağladı.

Gürcistan maçında harika bir oyun oynadıktan sonra Portekiz maçında yerini Zeki Çelik'e bırakan Mert Müldür de sağ bekte başladığı Avusturya maçında rakiplerine geçit vermedi. Enerjisi ile ön plana çıkan Mert Müldür, Barış Alper Yılmaz ile yakaladığı uyum sayesinde rakibin sol kanattan hücum geliştirmesini başarılı bir şekilde engelledi.

Avusturya maçındaki tek eksiğimiz, yine ileride top tutamamamız oldu. Arda Güler, fizikli stoperlerin arasında ezildi. Rakibin yoğun baskısına maruz kaldık. Özellikle son yirmi dakika yarı sahamızdan çıkmakta zorlandık. Üstelik bu kadar geriye gömülmüşken, Avusturya'ya karşı karşıya iki net pozisyon vermekten de kurtulamadık.

Yine de tüm enerjisini ve konsantrasyonunu ortaya koyan Milli Takım, Avusturya'dan hem hazırlık maçının rövanşını aldı hem de Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finale yükseldi. Bu genç takım, birlikte oynama alışkanlığı da kazandığında büyük başarılara imza atmaya aday...

Şimdi rakip Hollanda... Pas kalitesi çok yüksek bir takıma karşı oynayacağız. Gruplardaki temposuz görüntüsünü Romanya karşısında üzerinden atmış görünen Hollanda karşısında Montella, bu üç doğruyu bozmazsa, bir yanlışı da, santraforsuz oynamaktan vazgeçmeyecek gibi görünüyor, başka bir formülle çözebilirse yarı finale yükselmememiz için hiçbir neden yok.