Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batılı medya kuruluşlarına röportaj verdi. Ukrayna’ya yönelik Rus saldırılarının ciddi boyutlarda olduğunu dile getiren Zelenskiy, “Durum çok ciddi. Şu anda bir filmde değilim. Ben ikonik değilim, ikonik olan Ukrayna. Ukrayna, Avrupa'nın kalbi ve Avrupa'nın Ukrayna'yı bu dünya için özel olarak gördüğünü düşünüyorum. Bu nedenle de dünya bu kadar özel bir şeyi kaybetmemeli” dedi.

"BATILI HÜKÜMETLER UKRAYNA'YA YARDIM EDEREK KENDİLERİNİ SAVUNMALI"

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bunun Avrupa için büyük bir tehdit olacağını savunan Zelenskiy, “Batılı hükümetler Ukrayna’ya yardım ederek aslında kendilerini savunmalı. Çünkü Rus işgalciler kazanırsa, Rus işgali tehdidiyle karşılaşacak ve tek başlarına bununla başa çıkmak zorunda kalacaklar” ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA HAVA SAHASINI UÇUŞLARA KAPATMAK GEREKİYOR"

Amaçlarının NATO ülkelerini savaşa çekmek olmadığını belirten Zelenskiy, “NATO ülkelerini savaşa çekmekten bahsetmiyoruz. Gerçek şu ki herkes zaten uzun bir süredir savaşın içine çekilmiş durumda. Ukrayna tarafından değil, Rusya tarafından tam boyutlu savaş sürdürülüyor. Bu durumda eğer ortaklarımız, Rusya, Ukrayna'nın NATO'da olmasını istemiyor diye Ukrayna'yı NATO'ya almaya hazır değillerse Ukrayna'ya ortak güvenlik garantileri üzerine çalışmalılar. Bu şu anlama gelir. Toprak bütünlüğümüz ve sınırlarımız korunuyor. Tüm komşularımızla özel ilişkilerimiz var, tamamen güvendeyiz ve güvenliğimizi sağlayan garantörler bunu yasal olarak garanti edebilir” dedi.

NATO tarafından sadece askeri desteğe ihtiyaç duymadıklarını belirten Zelenskiy, “Askeri desteğe ek olarak Ukrayna hava sahasını uçuşlara kapatmak gerekiyor” diye konuştu.

"BATI CİDDİ BİR YAPTIRIM PAKETİ UYGULASAYDI, UKRAYNA İŞGALİ OLMAYACAKTI"

Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda geç kaldığını ifade eden Zelenskiy, “Batı, ciddi bir yaptırım paketi uygulasaydı, büyük ihtimalle Rus ordusunun Ukrayna'yı işgali olmayacaktı” ifadelerini kullandı.

Belarus’ta ilk turu yapılan Rusya-Ukrayna barış görüşmelerini değinen muhabirin, “Bunu bir zaman kaybı olarak görüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Zelenskiy, “Duruma ilişkin konuşmaya başlama kararı aldılar. Gerçekten ben de istiyordum ve onları teşvik ettim, yapmalısınız, her şeyden önce herkes savaşmayı durdurmak ve beş, altı gün öncesindeki noktaya dönmek zorunda. Yapabileceğiniz temel şeyler olduğunu düşünüyorum ve bu çok önemli bir nokta. Bunları yaparsanız ve taraflar hazırsa, bu demektir ki barışa hazırlar. Eğer hazır değilseniz, bu zamanı boşa harcıyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı. Muhabirin soruyu tekrarlaması üzerine Zelenskiy, “Göreceğiz” diye yanıt verdi.

Belarus’taki müzakereler sırasında Rusya’nın ülkesini bombalamayı devam ettiğini hatırlatan Zelenskiy, “Rus işgalciler sivil alanları bombalayarak, müzakere masasındaki Rus temsilcilerin Ukrayna heyetini baskı altında tutulması amaçlandı” dedi.

BIDEN İLE KRİTİK GÖRÜŞME

ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin telefonda görüştü. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, liderlerin ABD’nin Rusya saldırganlığı karşısında Ukrayna’ya verdiği desteği ele aldığı aktarılarak, “Başkan Biden, devam eden güvenlik yardımı, ekonomik destek ve insani yardım teslimatları da dahil olmak üzere ABD'nin Ukrayna'ya devam eden yardımlarının altını çizdi” denildi.

Açıklamada, liderlerin, Rusya ekonomisini hedef alan yaptırımlar ile Rusya'yı söz konusu saldırılardan sorumlu tutmak için yapılan çalışmaları ele aldığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “Liderler, Rusya'nın bugün Babi Yar Holokost Anıtı yakınındaki bombalaması da dahil olmak üzere Ukrayna'da sivil yerleşim yerlerine yönelik artan saldırıları tartıştı” denildi.

Biden ise görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda, "Rusya'nın saldırganlığına karşı kendisini savunan Ukrayna'ya güvenlik yardımı ve insani yardım dahil devam eden desteğimizi görüşmek üzere Başkan Zelenskiy ile konuştum. Rusya'yı sorumlu tutacağız ve yaptırımlarımızın zaten yıkıcı bir etkisi var" dedi.

[old_news_related_template title="Rusya-Ukrayna savaşı sanal dünyada da devam ediyor" desc="Rus hacker grubu Killnet, Rusya Devlet Başkanlığı sitesi başta olmak üzere tüm kurumlara siber saldırılar yapan Anonymous'un resmi internet sitesini hackledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/01/iecrop/shutterstock_1041857941_16_9_1646160861.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/rusya-ukrayna-savasi-sanal-dunyada-da-devam-ediyor-6983123/"]

[old_news_related_template title="Rusya-Ukrayna savaşı... Ülkeden kaçanların sayısı 660 bini aştı" desc="Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 6. günü... Son verilere göre, Ukrayna'da 660 bin kişi çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığındı. Avrupa ülkeleri Ukraynalılara kapılarını açarken üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik farklı muamele yapıldığı iddia edildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/01/iecrop/ukrayna-reuters6_16_9_1646154797.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/rusya-ukrayna-savasi-ulkeden-kacanlarin-sayisi-660-bini-asti-6982923/"]