Deniz BERKTAY / KİEV, (DHA)  UKRAYNA'NIN doğu ve güney bölgelerinde son iki yıldır Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketler ortaya çıkarken, şimdi de ülkenin güneybatı noktasında yer alan Zakarpatya ilinden ayrılma sesleri yükseliyor. Zakarpatya İl Meclisi Başkanı Mihail Rivis, Ukrayna yönetiminin Zakarpatya'yı Ukrayna bünyesinde görmek istiyorsa bu bölgeye gerektiği şekilde yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Zakarpatya İl Meclisi Başkanı Mihail Rivlis yerel bir yayın kuruluşuna verdiği demeçte, Ukrayna Hükümeti'nin Zakarpatya'ya komşu olan illere yatırımları teşvik etmesine rağmen, Zakarpatya'ya bütçeden vaat edilen paranın tahsis edilmediğini söyledi. "Kiev'deki yöneticiler sanki Miami'de doğmuşlar" diyerek Ukrayna yönetimini bölgeye ilgisizlikle suçlayan Rivis, "Şayet hükümet, Zakarpatya'yı Ukrayna toprağı olarak görmek istiyorsa, o zaman bizim memleketimizin varlığını unutmamalı", diye konuştu.

Zakarpatya İl Meclisi de, geçtiğimiz aylarda Ukrayna Hükümeti'ne ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'ya yaptığı çağrıda, Zakarpatya'nın, Ukrayna'nın bağımsız olduğu 25 yıl boyunca sürekli ihmal edildiğini savunarak, özerklik verilmesini talep etmişti.

Uzun yüzyıllar boyunca Macar yönetimi altında kalan ve 1. Dünya Savaşı'ndan 2. Dünya Savaşı'na kadar geçen dönemde Çekoslovakya'nın bir parçası olan Zakarpatya (Transkarpatya) bölgesi, 2. Dünya Savaşı'nın ardından dönemin Sovyet lideri Stalin tarafından, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanmıştı. Bölgede yaşayan halkın çoğunluğunun Ukraynalılar gibi Slav kökenli olmasına karşılık, bölgede yaşayan bazı kişiler kendilerinin Ruten adlı ayrı bir etnik gruba mensup olduğunu ileri sürüyor. Ukrayna makamları, Zakarpatya'da Rusya yanlısı silahlı kuvvet kurma çağrısında bulunan bazı kişileri geçen yıl gözaltına almıştı. Ukrayna yönetimi, bu hareketlerin arkasında Rusya'nın olduğunu söylüyor.

DHA