İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı televizyon programında sığınmacı sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Soylu, programda Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın finanse ettiğini söylediği ve yapımcısının gözaltına alındığı Sessiz İstila filmiyle ilgili konuştu. Soylu, Ümit Özdağ’ın “Bu filmi ben finanse ettim” açıklamalarına “Soros taktiğidir” diye yanıt verdi.

“HAYVANDAN AŞAĞI”

Soylu, “Sessiz İstila diye bir filmle birlikte, ‘Suriyeliler Türkiye’yi istila edecekler, biz ülkemizde yaşayamayacak hale geleceğiz’ gibi bir anlayış ortaya koymaya çalışıyorlar. Sokaktaki vatandaşı ürkütmeye çalışan bir süreci tetiklemeye çalışıyorlar. Bunların insanlıkla alakası yok. İslam’da bunlar için ‘hayvandan aşağı’ deniyor. Bunlar böyle tipler” dedi.

Program devam ederken Ümit Özdağ sosyal medya hesabından Soylu’nun konuşmalarına yanıt verdi. Özdağ “Soylu, ‘Özdağ Soros taktikleri uyguluyor’ demiş. Soros taktiklerini kimin uyguladığını biliyoruz. Zafer Partisi, öğrenmesi gerekenleri Soros'tan değil, Toros'tan (Denktaş) ve onun temsil ettiği gelenekten öğrendi” mesajını paylaştı.

Program sunucusunun Özdağ’ın yanıtını okumak istemesi üzerine Soylu, cevabı duymak istemediğini dile getirdi.

“ADAM YERİNE KOYMAM”

Programı terk edeceğini söyleyen Soylu, Özdağ için “Adam yerine koymam, kabul etmem. İnsan yerine koymam. Hayvandan aşağı biridir. Soros çocuğudur. Operasyon çocuğudur. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir. Haysiyetsiz adam” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu’nun canlı yayında söylemiş olduğu "Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. İtibarımızı onun itibarıyla bir araya getirir miyiz? Haysiyetsiz adam. Bu adam hayvandan aşağı bir adamdır. Adam yerine koymam. Kendisi adam yerine girmeye çalışıyor. Soros çocuğudur ve operasyon çocuğudur. Bu kadar açık. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir" şeklindeki sözlerine Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ’dan sert bir yanıt geldi.

"ERKEKSEN ORADA BEKLE"

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ şöyle dedi:

* Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığı makamında böyle bir seviyenin oturmasını gerçekten ister mi bilmiyorum? Ben siyasi hayatım boyunca en sert eleştirileri yapmış olmama rağmen, hakkımda hakaret davası açılmış bir siyasetçi değilim. Bundan sonra da hakaretle cevap vermeyeceğim.

* Ben yarın, Zafer Partisi Genel Başkanı olmamın yanı sıra, Ümit Özdağ olarak tek başıma İçişleri Bakanlığı’nın önüne gideceğim. Tek başıma ve silahsız. Süleyman, zerre kadar erkeklik onurun varsa beni kapının önünde bekle!

* Seni yarın İçişleri Bakanlığı’nın önünde bulacağım oğlum! O zaman göreceğiz kim operasyon çocuğu, kim Soros’un çocuğu. Saat 11:00’de. Erkeksen orada bekle.

ÖZDAĞ'DAN ŞENTOP'A: SESSİZ KALACAĞINIZA İNANMAK İSTEMİYORUM

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a seslenerek yeni bir paylaşımda bulundu. Özdağ, Şentop'u etiketlediği paylaşımında, "Sayın Mustafa Şentop, TBMM Başkanı, Başkanı olduğunuz Gazi Meclis’in bir üyesi ve bir parti genel başkanına bir atama bakan tarafından yapılan hakaret karşında sessiz kalacağınıza inanmak istemiyorum" ifadelerine yer verdi.

"YARIN KARŞIMA ÇIKMAYA CESARET EDEMEZSEN SENİ BAŞKA YERDE BULURUM"

Özdağ, yaptığı paylaşımda "Süleyman, heyecanlanma. Ben tek başıma geliyorum. Bir çoğu benim akademide, istihbaratta Öğrencim olmuş sevgili polis kardeşlerimin arkasına saklanma. Ben parti genel başkanı olarak gelmiyorum. Bu iş seninle benim aramda. Yarın karşıma çıkmaya cesaret edemezsen seni başka yerde bulurum" dedi.

BİR AÇIKLAMA DA SİNAN OĞAN'DAN

MHP eski milletvekili Sinan Oğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bakan yardımcısı İsmail Çataklı aynı programda bize de ağır hakaret lafları etti. Ümit Özdağ yarın saat 11.00’da bakanlık önünde olacağını açıkladı. Aynı saatte ben de orada olacağım. Soylu ve Çataklı gelsinler yüzümüze söylesinler" dedi.

Oğan, yeni paylaşımında "Ümit bey, ben yarın tek başıma gideceğim, senin gelmen olayı (tek başına olmaktan çıkarır) dedi. Ben de bu kararına saygı duydum" ifadelerine yer verdi.

MUHARREM İNCE DE TARTIŞMAYA KATILDI

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de konuyla ilgili paylaşımda bulunarak tartışmaya katıldı. İnce, şu ifadeleri kullandı:

* Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a katıldığım, katılmadığım birçok konu var.

* Aynı görüşte olmamak siyasi nezaketsizliğe bahane olamaz.

* İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sn. Özdağ’a yönelik seviyesiz, siyasetin nezaketini yok eden, bir bakana yakışmayan sözlerini kınıyorum.

"ÖZDAĞ'IN SIĞINMACILAR KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM"

Yeni bir paylaşımda bulunan Muharrem İnce, "Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ sığınmacılar konusunda yerden göğe kadar haklıdır. Sn. Özdağ’ın tüm görüşlerine katılmasam da sığınmacılar konusundaki görüşlerini sonuna kadar destekliyorum" dedi.

CHP'DEN SOYLU'YA TEPKİ: HADSİZ ÜSLUBU REDDEDİYORUZ

CHP'den de tartışmayla ilgili peş peşe açıklamalar geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Ülkemiz siyasi tarihinin gelmiş geçmiş en düzeysiz figürünün bir milletvekiline, bir genel başkana kullandığı bu hadsiz üslubu reddediyoruz. Yanıt hakkı konusunda takındığı ibretlik tutum ise AKP’nin Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi açısından anlamlıdır" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Soylu'nun "Hepimiz buralara geldik bir yerlerden. Nereden geldik? Kim nereden geldi bu coğrafyaya? Taa Moğol steplerinden geldik. İstila olacakmış; kim neyi istila yapacak ya…" sözlerini alıntılayarak, "Anlattığı göç sonrası Roma imparatorluğu ikiye ayrıldı. Cahil yönetici felakettir! Bugün bir kere daha anladık ki, Türkiye'de fitne, fesat ve iftiranın bir numaralı ismi Süleyman Soylu'dur. Soylu'nun o koltukta oturması ülke için milli güvenlik tehlikesidir! Kışkırtmalarına gelmeyeceğiz!" tepkisini gösterdi.

İYİ PARTİLİ DİKBAYIR: ÜLKEMİZ BAKANININ AŞAĞIDAN DA EN AŞAĞIDAKİ SEVİYESİ

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ise, Soylu'nun sığınmacılarla ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Suriyelilerle ilgili taciz iddialarına ilişkin Soylu'nun, "Bütün röntgeni Suriyeliler çekiliyor... Ben selfie çekiliyorum, kötü niyetli olsanız selfie çekildiğim zaman arkamda bir kadın olsa, selfie'yi yayınlasam, bu kadını röntgenliyor mu olurum" şeklindeki sözlerini paylaşan İYİ Partili Dikbayır, "Ülkemizin bakanının aşağıdan da en aşağıdaki seviyesi. Türkiye'nin iç güvenliğini, milletimizin namusunu bu tip koruyor. Geldiğimiz nokta belli. İYİ Parti iktidarında bu adamdan da, güzelim vatanımızın İçişleri Bakanlığı makamını buna emanet eden zihniyetten de kurtulacağız" ifadelerini kullandı.

YILMAZ ÖZDİL'DEN ÜMİT ÖZDAĞ PAYLAŞIMI

Ümit Özdağ'ın açıklamalarını paylaşan SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, "Soros çocuğu olmayan ve operasyon çocuğu olmayan sayın medyamız canlı yayın yapar herhalde, saat 11’de..." ifadelerine yer verdi.

HANDE KARACASU: UTANÇ VERİCİ

Sessiz İstila filminin yapımcısı Hande Karacasu da Soylu'nun açıklamalarına yanıt olarak "Sessiz İstila'yı üst düzey bürokrat, 'hayvandan aşağı edepsiz' iması yapsın diye değil, vatanperver duygularla Türk Gençlerine 'Ülkenizi terk etmeyin.' demek için yaptım. Vatansever bir filmi finanse ettiği için Türk milletinin vekili Ümit Özdağ'a 'Sorosçocuğu' denmesi utanç verici" dedi.

SEDEF KABAŞ: BİR ATASÖZÜ KULLANDIM DİYE YERİ GÖĞÜ İNLETENLER...

Gazeteci Sedef Kabaş ise tutuklanma gerekçesini hatırlatarak, "Soylu, Ümit Özdağ için 'Hayvandan aşağı bir adam' diyor… Bir atasözü kullandım diye yeri göğü inletenler; tutuklatıp, 49 gün hapis yatırıp, 13 yıla yakın hapis talep edenler neredesiniz? Görelim lütfen sizi" dedi.

[old_news_related_template title="Süleyman Soylu: Suriyeliler gidince önce o iş adamları isyan edecek" desc="Katıldığı bir programda sığınmacılarla ilgili tartışmalara değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Fabrikanda Suriyeliyi çalıştır, sömür, sigortasını yaptırma. Sonra ayak ayak üstüne at, 'Ne olacak bu Suriyelilerin hali' de. Bir milyon insan gidecek. Kim isyan edecek biliyor musun? O iş sahipleri.' diye konuştu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/05/05/iecrop/bakan-soylu-demirtas-teroristtir-aihmnin-aldigi-karar-boslukta-bir-karardir_1227_dhaphoto2_16_9_1651753745.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/bakan-soylu-duyurdu-otoyollarda-hiz-limiti-artiyor-7117013/"]