Futbol tarihinde önemli yeri var Polonya ve Hollanda’nın... Polonya, 1974 ile 1978 Dünya kupasında üçüncülük alırken Hollanda bu iki kupanın kazanamayan finalistiydi. Portakallar, 1988 Avrupa şampiyonluğu başarısını Almanya’da kazanmışlardı. İşin ilginç tarafı, Polonya tam 44 yıldır Hollanda’yı yenemiyordu.

Hızlı başlamıştı Hollanda ama duran toplarda bir anlık duraksama ve adam paylaşımında göz markajı yaparsanız, faturayı hemen keserler. Antalyaspor formasıyla, toplamda 16 gol atan Buksa, bu kez şampiyonada Hollanda kalesini görmüştü.

Gol sonrası Hollanda baskısına gol yemeden dayanmak, futbol şansınızın yüksek olmasına bağlıydı. Maçın başından itibaren Gakpo, ‘Bugün golümü atacağım’ sinyalini veriyordu. Hep arayıştaydı. Beraberlik golü için fazla beklememişti Hollanda...

Turnuvada en çok dikkatimi çeken konu, bütün maçlarda takımların güzel futbol oynama isteği... Vakit geçiren yok, hakemi aldatmaya yönelik davranışlar sergilenmiyor. Tribünler muhteşem.

Hollanda'nın sadece bir golcüye ihtiyacı vardı. Oyun kilitlenmişti. Weghorst, çok kritik bir anda golü attı. Tam zamanında oyuna girmişti. Lewandowski dün sakat olmasa, belki Polonya adına başka şeyleri konuşabilirdik.