Sedat Peker, ilk videosunu yayınladığı 2 Mayıs 2021’den kesin olarak susturulduğu Eylül 2022’ye kadar onlarca ifşaatta bulundu.

Yüzlerce şüphelinin adını verdi.

Onlardan yalnızca biri cezaevine gönderildi:

Prof. Dr. Ünsal Ban!

Boşanmak üzere olduğu eski AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun videosunu Peker’e sızdırdığı suçlamasıyla ve Yunanistan’a kaçarken yakalandı.

Önce özel hayatın gizliliğinden tutuklandı.

Bırakıldığı gün suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamaktan içeriye atıldı.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu davada yargılanan diğer 10 sanık içerisinde Ban’ın Taşkesenlioğlu’ndan önceki eşi, oğlu, kızı, ağabeyi ve çalışanları var.

Ban, 13 aydır tutuklu.

Üstelik tehlikeli suçlu bulunarak, Ankara’dan Konya Ereğli’ye nakledildi.

600 MİLYON TL

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada Taşkesenlioğlu ile Ban, tüm kirli bohçalarını karşılıklı ortalığa döktü.

İlk duruşma 8 Eylül’deydi.

Ban, Taşkesenlioğlu’nun kendisinden 600 milyon TL değerinde mal varlığı istediğini ileri sürerek, “Kabul etmedim diye asılsız şikayetlerde bulundu” dedi.

Ban, evlilik öncesinde ciddi bir gelirinin olduğunu öne sürerek,  kara para iddiasını reddetti.

Serveti hakkında bilgi verirken, TRT’de ekonomi danışmanlığı yaptığını ve program hazırladığını kaydederek, yalnızca bu işten 2 milyon dolar kazandığını söyledi.

Şu işe bakın...

Halkın vergileriyle yayın yapan TRT, kimleri zengin ediyor!

BELGELERİ NASIL BULDU? 

Taşkesenlioğlu, 2 Ekim’de görülen ikinci celsede tanık olarak dinlendi.

Ancak güvenlik, yargı ve bankacılık bürokrasisindeki siyasi bağlantılarını kullanarak, elde edebileceği yeni ‘kanıtlar’ sundu.

Evrakları Yunanistan’daki avukatı yardımıyla, evin garajında unutulan bir evrak çantasından, adını söyleyemeyeceği otel çalışanından temin ettiğini ileri sürdü.

Ban için şu ifadeleri kullandı:

“Evliliğimiz başladığında, finans danışmanlığı yapacağını söyledi. Ne iş yaptığını söylemedi. Rahat çalışması için Dikmen’deki dairemi tahsis ettim. ‘Burayı ofis olarak kullanamam’ dedi. Next Level’dan ofis satın aldı. Satın alırken gizli kasası olan Ahmet Karakaş’ın sahibi olduğu Maya Araştırma Danışmanlık Şirketi’ne tescil etti.”

Taşkesenlioğlu, kendisinin kurduğu ve sahibi olduğu bu şirketi 2019’da Ban’a devrettiğini söyledi.

Bu daha başlangıç elbette.

Sonra?

DÖRT ÜLKEDE BORSA VE PARA TRAFİĞİ

Taşkesenlioğlu’na göre Ban, 2022’de bu ofisi TERA Yatırım’a kiralamış. TERA’nın İngiltere şubesinde hesaplar açarak, yüksek miktarda para göndermiş.

İngiltere’de MX Teknoloji Limited ve Gaimex Global Limited adlı şirketler ile Dubai’de ME Performa’yı kurarak, yüklü alımlar yapmış. İsviçre’de bir yatırım fonu oluşturarak borsada oynamış.

Ban’ın Atina’da iki evi ve bir bankadaki üç hesapta 652.739 Euro’su, varmış.

Ban, Amerikan Borsası’nda oynanmak üzere kızı Ece Gizay ve oğlu Emre’ye 2021 yılında birden çok seferde 1.016.800 dolar, 50 bin Euro ve 500 bin TL göndermiş.

Taşkesenlioğlu, bu yolla para kaçırıldığını savunuyor.

Ban, borsamansethaber.com adlı haber sitesi açmış.

BİT Finansal Teknoloji adlı şirkete dolaylı ortakmış. Muğla’da eski eşi üzerine araziler, Ankara’da çocukları adına daire almış.

Taşkesenlioğlu, Ban’ın uçağı olduğunu da iddia etti.

Ancak Ban, bu iddiayı yalanladı.

TEKNEYİ GÖRÜNCE BOŞANMIŞ!    

Taşkesenlioğlu, 2020 yılında aldıkları tekneye değinerek, şöyle dedi:

“Küçük bir tekne almıştık. Benim haberim olmadan sattı, daha büyüğünü aldı. Dört milyon Euro’ya aldığını söyledi. İnandırıcı gelmedi. Parası ekonomik yaşam standartlarımın çok üzerinde olduğu için teslim almaya gittiğimizde bu bedeli öğrendim. Şok olmuştum. Türkiye’ye dönerek, boşanma davası açtım.”

Taşkesenlioğlu’nun, 4 milyon Euro’luk tekneden ötürü boşandığını ileri sürmesi gerçekten gülünç! Çünkü boşanma davası dilekçesinde böyle bir karardan söz etmiyor.

NEREDEN BULDUN DAVASI

Ban’ın avukatı Ersan Şen, boşanma dilekçesinde “Ünsal Ban’a verdim” dediği 2.5 milyon doları nasıl kazanıp ne şekilde verdiğini sordu.

Taşkesenlioğlu, bu soru karşısında anlaşılmaz cümleler kurarak şöyle dedi:

“Peyderpey dolar, altın ve TL olarak hepsini toplayarak bu 2.5 milyon dolar olarak yazıldı. Ban’a verilip verilmediği konusunda susma hakkımı kullanıyorum.”

Oysa boşanma davası dilekçesinde “Teslim ettiği miktar yaklaşık 2.500.000 Amerikan dolarıdır” diye yazıyor.

Şen, kara para aklama suçuna dair delil bulunmadığını,  boşanmaya bağlı ‘Nereden buldun davası’nın görüldüğünü savundu. Suçun üst sınırının yedi yıl olduğunu kaydeden Şen, Ban’ın yatması gereken miktarın üzerinde cezaevinde tutulduğunu kaydetti.

Sebebi malum...

Taşkesinlioğlu’nun AK Parti’den milletvekili olmuş olması.

Ban hakkında hakaret ve bir başka kadına cinsel saldırı suçlamasıyla iki soruşturma daha yürütülüyor.

Dilan Polat dosyasında gizlilik kararı


Türkiye aylardır, şaibeli bir şekilde ve aniden zenginleşen Polat Ailesi’nin görgüsüzlüğünü, açgözlülüğünü ve teşhirciliğini izliyor.

Milyonlarca emekli 7500 bin TL maaşla nasıl geçireceğini kara kara düşünürken, bu görgüsüzler kabilesinin ana kraliçesi bir günde 750 bin TL harcadığını söylüyor.

Açlık sınırı asgari ücreti, yoksulluk sınırı memur maaşını geçti. Pazarda patatesi taneyle, karpuzu dilimle veriyorlar.

Geçen yıl tavuklara yedirilen bayat ekmek bu yıl rafta satılıyor.

Polatlar çaya banacak bisküvi alamayan milyonların gözlerinin içine bakarak, altın tozu döktüğü kahvesini içiyor.

Bir işçi ve memurun kazancından kenara ayırıp başını sokacağı bir ev alması mümkün değil artık. Ev sahibi-kiracı kavgaları cinayetle sonuçlanıyor. Yuvalar perperişan...

Ve bu çiğ süt emmişler hanedanı, bilet alacak parası kalmadığı için işine ve okuluna yürüyerek giden gariplerin memleketinde, evlilik hediyesi diye birbirlerine uçak armağan edip dolardan çelenk yaptırıyor.

Bu görgüsüzlük milyonların öfkesini üzerine çekti.

Dün “Kokain de içiyorum...” diyen kız kardeşin, serbest bırakıldıktan sonra secdeye varmasını kimse yemedi.

Ve hemen her yolsuzluğun final sahnesinde gördüğümüz gibi, kara paranın üzerini kutsal bayrakla örtmek istediler.

Millet bayrağı çekti aldı kirli ellerinden.

Geçen 3 Ekim’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde Polatlar hakkında soruşturma açıldı. Daha sonra bu soruşturma, İstanbul Anadolu Adliyesi’ne devredildi.

17 şüpheli hakkında suç örgütü kurma, suç örgütü üyeliği, suçtan kaynaklı mal varlığını aklamak ile Vergi Usul Kanunu’na muhalefetten soruşturma yürütülüyor.

Bu kapsamda Polatların mal varlıklarına el kondu, yurt dışına çıkışları kısıtlandı.

Bu arada 3 Ekim’de İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebiyle gizlilik kararı verdi.

İddiaya göre...

16 şirket mercek altında.

Sadece bir şirkette 657 milyon TL’lik kaynağı belirsiz paranın olduğu, toplam miktarın 1,5-2 milyar TL’yi bulabileceği kaydediliyor.

Banu Parlak’a ait güzellik merkezinin kurşunlanmasının da bu kapsama alınabileceği belirtiliyor. Polat’lara önümüzdeki günlerde operasyon yapılabilir.