Reklamsız Sözcü

96 kilometrelik gökkuşağı projesi

Sanatçı Gabriel Dawe, gökkuşağı renkleriyle iplerden yaptığı eserini sergiliyor

android-time 14:24 21 Aralık 2015
96 kilometrelik gökkuşağı projesi
Sanatçı Gabriel Dawe, gökkuşağı renkleriyle iplerden yaptığı eserini sergiliyor

Sanatçı Gabriel Dawe’in gökkuşağı görünümündeki eseri, bir heykeli andırıyor ancak yakından bakıldığında iplerle yapılmış olduğunu anlamak mümkün. Dawe, Plexus adını verdiği eserini, uzunluğu yaklaşık 96 kilometreyi bulan iplerden yapmış.

Gabriel Dawe, Plexus adını verdiği eserinin, planladığı serinin ilk parçası olduğunu belirtiyor. Bu optik illüzyonlu gökkuşağı; 19 adım uzunluğunda ve 15 farklı renk tonunu barındırıyor. Ayrıca ipliklerin toplam uzunluğu 60 mil, yani 96.56 km. Bu büyük ve uzun eseri oluşturmak için sanatçı, el yapımı dev bir iğne kullanıyor.

Dawe, büyük dikiş projelerine çok da yabancı değil; daha önceden yine büyük çaba gerektiren projelere de imza atmış. Bu projede ise zemin ve tavan arasında olan ipler, birçok kancaya takılı ve oldukça karmaşık. İpler inlerce şekilde iç içe geçirerek yapılmış.

Çalışmaları için Dawe'e ilhamın nereden geldiği sorulduğunda ise; “Nakışın küçükken bir ‘kız' işi olduğunu öğrendiğimde büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Sonunda ben büyüdükçe hayal kırıklığım da benimle büyüdü ve ben bu tekniği araştırarak ve kendimi geliştirerek hayal kırıklıklarımı yendim. Toplumdaki bu ‘erkek nakış yapamaz' kalıbını değiştirmeyi amaçladım” diyor.

Proje, şu anda Washington'da, Smithsonian Renwick “Wonder” Galerisi'nde sergileniyor.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more