Reklamsız Sözcü

OPEC bugün toplanıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkeleri bugün bir araya gelecek

android-time 09:44 4 Aralık 2015
OPEC bugün toplanıyor
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkeleri bugün bir araya gelecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugün gerçekleştireceği toplantıda petrol üretimini aynen devam ettirmesi beklenirken, Suudi Arabistan’ın diğer üyelere petrol üretiminde kesintiye gitme gibi bir planlarının olmadığını aktarması bekleniyor.  

OPEC’in üç üyesi ve bazı kaynaklar grubun şimdiki günlük 30 milyon varillik tavan üretim miktarını değiştirmeyeceğini ve fiyatları yedi yılın en düşük seviyesinden yukarı çıkarmak yerine pazar payını korumaya yönelik bir plan takip edeceğini söyledi.

Kaynaklar Suudi Arabistan’ın OPEC üretiminin düşürülmesi için resmi bir öneride bulunma şansının düşük olduğunu ve bunun daha çok OPEC üyesi olmayan ülkelerle işbirliği sonucu gerçekleşebileceğini belirtti.

Bir kaynağın verdiği bilgiye göre bakanlar arasında dün gerçekleştirilen resmi olmayan bir toplantıda Suudi Arabistanlı bakan Ali al-Naimi, kralın “günlük 1 milyon varillik kesinti teklif etmediğini” belirtti.

Kaynak, “Suudi Arabistan’ın OPEC üyesi olmayan ülkelerle işbirliği yapılmadan gerçekleştirilecek herhangi bir kesinti stratejisine karşı çıkacağını söyledi, bu da açıkça Rusya anlamına geliyor” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more