Reklamsız Sözcü

Saatlik işgücü maliyeti arttı

Saatlik işgücü maliyeti üçüncü çeyrekte yüzde 4,2 arttı

android-time 12:33 4 Aralık 2015
Saatlik işgücü maliyeti arttı
Saatlik işgücü maliyeti üçüncü çeyrekte yüzde 4,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde (Temmuz – Eylül) bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,2 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 5,1 ve hizmet sektöründe yüzde 3,9 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,5 ile ulaştırma ve depolama sektöründe görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi üçüncü çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 3,9, inşaat sektöründe yüzde 4,9 ve hizmet sektöründe yüzde 5,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 9,9 ulaştırma ve depolama) sektöründe gözlendi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 2,4, inşaat sektöründe yüzde 4,4 ve hizmet sektöründe yüzde 1,1 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,9 ile ulaştırma ve depolama sektöründe gerçekleşti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more