Reklamsız Sözcü

ABD’den flaş IŞİD açıklaması

ABD'li yetkili: Güvenli bölgede ne ABD ne Türk askeri olacak. Kimin olacağına ortak karar vereceğiz. PKK saldırı yapmasaydı Türkiye Kandi'i vurmazdı.

android-time 09:01 29 Temmuz 2015
ABD’den flaş IŞİD açıklaması
ABD'li yetkili: Güvenli bölgede ne ABD ne Türk askeri olacak. Kimin olacağına ortak karar vereceğiz. PKK saldırı yapmasaydı Türkiye Kandi'i vurmazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili Anadolu Ajansı’na çarpıcı açıklamalarda bulundu. Günlerdir tartışılan “sınırda güvenli bölge” hakkında konuşan yetkili “Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD’in kontrolündeki alanın temizlenmesi için Türkiye’ye ihtiyaçları olduğunu, ancak bu alanda sahada Türk veya ABD askerlerinin yer almayacağını ve burada faaliyet gösterecek ılımlı muhaliflerin de Türkiye ve ABD’nin karşılıklı mutabakatıyla belirleneceğini” söyledi.

“9-10 AYDIR GÖRÜŞÜYORUZ”

AA’ya konuşan bakanlık yetkilisi, IŞİD’e karşı mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun çabalarına ilişkin tele-konferans yoluyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Türkiye ile bu konudaki görüşmelerinin 9-10 ay öncesine kadar uzandığını ve bu sürenin gayet yapıcı geçtiğini kaydetti. Türkiye ile önce Suriye’deki ılımlı muhaliflere eğit-donat programı verilmesi üzerinde anlaştıklarını hatırlatan yetkili, Türkiye ile IŞİD’in Suriye’deki ağlarını gerçek anlamda ele almaya yardımcı olması için Suriye’de çeşitli izleme formları oluşturulması noktasında da Ankara ile anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Martin Chulov: 'Erdoğan ve Fidan IŞİD ile yapılan anlaşmalardan haberdar'

Martin Chulov: ‘Erdoğan ve Fidan IŞİD ile yapılan anlaşmalardan haberdar’

“TÜRKİYE’YE İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye ve ılımlı muhaliflerle, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’in kontrolündeki sınırın son uzantısını da örgütten temizlemeye başlamak için koordinasyon içinde çalışma ihtimallerini ele aldıklarını dile getiren Dışişleri yetkilisi, “Bu alan 98 km civarındaki bir alan. Türkiye ile bu konuda çok yakından çalışmak istiyoruz ve sınırın bu uzantısını da gerçekten kapatabilmek için Türkiye’ye ihtiyacımız var” diye konuştu.

“TÜRK VE ABD ASKERİ OLMAYACAK”

Söz konusu 98 km’lik alanın uçuşa yasak bölge olmayacağına işaret eden yetkili, “Buranın nasıl görüneceği, derinliği ve bu noktada yöntemin ne olacağını Türkiye ile istişare edecekleri, bunun IŞİD’in alandan çıkarılması ve hayatın normale dönmesine imkan tanınması amacı doğrultusunda yapılacağını” bildirdi.

Yetkili, “Türkiye’nin de belirttiği gibi (bu bölgeye) Türk askerlerinin bir dahiliyeti olmayacak. Bu konuda bazı dedikodular var ama bu, söz konusu değil. Kesinlikle ABD askerinin de angajmanı olmayacak. Burada sahada ılımlı muhalif gruplar yer alacak” yorumunda bulundu.

ABD, PKK'ya 'terör örgütü' dedi

ABD, PKK’ya ‘terör örgütü’ dedi

İNCİRLİK ÜSSÜ HAKKINDA

Türkiye’nin üslerini ABD ve koalisyon güçlerine açmasını çok teşvik edici bulduklarının altını çizen söz konusu yetkili, İncirlik üssünün kendilerine açılmasının IŞİD ile mücadele çalışmalarının artması ve geliştirmesine imkan sağlayacağını savundu.

“PKK İLE MÜCADELE AYDI IŞİD İLE MÜCADELE AYRI”

IŞİD ile mücadele kapsamında Türkiye’deki üslerin ABD ve koalisyon güçlerine açılması konusunda anlaşmaya iki hafta önce varıldığını ve ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anlaşmayı ele aldığı görüşmeden hemen önce PKK’nın Türkiye içinde bir dizi terör saldırıları düzenlediğini hatırlatan yetkili, “Bu saldırılar, Türkiye’nin Kuzey Irak’a hava saldırıları düzenlemesini tetikledi. Biz de Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu söyledik ve PKK’ya karşı çabaları noktasında onları tamamen destekliyoruz. PKK konusunun bizim IŞİD’e karşı mücadeleye yönelik Türkiye ile yaptığımız görüşmelerle bir bağlantısı yok” dedi.

2 milyon Suriyeli sınır dışına

2 milyon Suriyeli sınır dışına

“PKK SALDIRMASAYDI…”

“Eğer PKK Türkiye’de bir dizi saldırılarda bulunmasaydı Türkiye’de Kandil Dağı’ndaki PKK’ya hava saldırısı düzenlemezdi.” diyen yetkili  “Dolayısıyla buradaki tetikleyici faktör, örgütün, Türk polis ve askerlerinin ölmesine neden olan saldırılarıdır. Eğer PKK Türklerle yeni bir cephe açmak istiyorsa bu hiçte yapılacak akıllıca bir şey değil” ifadesini kullandı.

ABD’nin PKK’yı terörist organizasyon olarak gördüğüne işaret eden yetkili, “Şu noktada her zaman açık olduk ki PKK’nın Türkiye içerisindeki saldırılarını kınıyoruz, Türkiye’nin kendini savunma hakkına saygı duyuyoruz. PKK’nın, Türkiye’yi misilleme yapmaya kışkırtan bu saldırılarına devam etmemesini istiyoruz. Türklerin de bu operasyonları makul bir şekilde yürütmesi çağrısında bulunuyoruz” yorumunu yaptı.

PKK AYRI PYD AYRI

PKK ile PYD arasındaki bağlantıya ilişkin bir soru üzerine, bu iki örgütü birbirinden ayırmak gerektiğini anlatan yetkili, “PKK bir terör organizasyonu ve son günlerde Türkiye’nin kendini savunma hakkı bağlamında misilleme yapmasına yol açan, Türk askeri ve polislerine yönelik saldırılarda bulundu. PYD ise Suriye içinde faaliyet gösteren bir grup. Türk hükümeti de PYD’ye karşı bir eylemlerinin açıkça bulunmadığı belirtti. Türkiye’nin eylemleri, doğrudan misilleme amaçlı Kandil’deki PKK’ya yönelik. Bu iki grubu birbirinden ayırmak önemli” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

Davutoğlu'ndan flaş açıklama!

Davutoğlu’ndan flaş açıklama!

Son güncelleme: android-time 10:3429.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more