Reklamsız Sözcü

Bir taraftan askeri sevkiyatı, bir tarafta kaçış

Cizre ve Silopi ilçelerine zırhlı araçlarla asker ve polis özel harekat timleri sevk sevk edildi. Birçok vatandaş ise ilçeden kaçmaya çalışıyor.

android-time 17:25 14 Aralık 2015
Bir taraftan askeri sevkiyatı, bir tarafta kaçış
Cizre ve Silopi ilçelerine zırhlı araçlarla asker ve polis özel harekat timleri sevk sevk edildi. Birçok vatandaş ise ilçeden kaçmaya çalışıyor.

Şırnak’ın bu gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan Cizre ve Silopi ilçelerine zırhlı araçlarla asker ve polis özel harekat timleri sevk sevk edildi.

Cizre ve Silopi’de vatandaşlardan imkanı olanlar ilçeleri terk ederken, kalanlar ise fırın ve marketlere akın ederek alışveriş yaptı. Cizre’de PKK’lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, ailesiyle birlikte ilçeyi terketmeye çalışan M.İ., adlı başına isabet eden bir kurşunla ağır yaralandı.

Cizre ve Silopi’ye bugün öğleden sonra zırhlı araçlar ve otobüslerle asker ve polis özel harekat timleri sevk edildi. Dün akşam saatlerinden beri uçaklarla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na getirilen asker ve polis özel harekat timleri, havadan helikopterle karadan da frekans karıştırıcı Jammer’li araçlar eşliğinde Kirpi araçları ve otobüslerle Cizre ve Silopi ilçelerine götürülerek, burada konuşlandırıldı.

HELİKOPTER HAVADAN EŞLİK ETTİ

Silopi’ye sevk edilen güvenlik güçleri Hastane Caddesi üzerinden, polis lojmanlarının bulunduğu TOKİ Konutları’na geldi. Yol boyunca güvenlik güçlerini taşıyan araçların oluşturduğu konvoya, 2 Sikorsky helikopteri de havadan eşlik etti.

CİZRE’DE YASAK GÖÇÜ

Bugün saat 23.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak Silop’nin yanı sıra Cizre İlçesi’nde yasağın duyulmasını ardından imkanı olan vatandaşlar, ilçeye terk etmeye başladı. Yanlarına alabildikleri eşyaları yerleştirdikleri valizlerle Cizre’den çıkan vatandaşların bir kısmı köylerdeki yakınlarının yanına yerleşirken, bir kısmı ise daha güvenli gördükleri batı illerine göç etti. İlçede kalmayı tercih eden vatandaşlar ise fırın, market ve manavlara akın ederek, yiyecek ve gıda stoku yaptı.

Hendeklerin kazıldığı, barikatların kurulduğu Nur, Yasef ve Cudi mahallelerinde yaşayan vatandaşlar ise, hendek ve barikatların bulunmadığı daha güvenli olan başta Dağkapı Mahallesi olmak üzere ilçedeki diğer mahallelerde yaşayan akrabalarının evlerine yerleşti. Dünden beri binlerce kişinin Cizre’den ayrıldığı tahmin ediliyor.

DÖRTYOL’DA ÇATIŞMA

Cizre’nin  Dörtyol Mevki’nde, yol kapatmak isteyen PKK’lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışma sırasında, ailesiyle birlikte ilçeyi terketmeye çalıştığı belirtilen M.İ., adlı çocuk başına isabet eden bir kurşunla ağır yaralandı. Ailesi tarafından Cizre Devlet Hastanesi’ne götürülen M.İ., tedavi altına alınırken, hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi. Çatışma ile birlikte polisin sıktığı biber gazı çevredeki binalarda oturan vatandaşları olumsuz etkiledi.

SİLOPİ’DE YASAK HAZIRLIĞI

Silopi İlçesi’nde bugün saat 23.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından vatandaşlar, hazırlık yapmaya başladı. Bazı vatandaşlar ilçe dışına çıkarken, otogar ile ilçe trafiğinde  yoğunluk yaşandığı görüldü. Silopi’de kalacak olan vatandaşlar ise fırın, market ve manavlara akın ederek, alış veriş yaparak, evlerine yiyecek stoklamaya çalıştı. Sokağa çıkma yasağı kararını duyduktan sonra markete alışveriş yapmaya gelenlerden Ömer Bilişik, “İmkanı olan vatandaşlar şehir dışına çıktılar. İmkanı olmayan vatandaşlar ise evlerinde gıda malzemesi stok etmeye başladı. Yasağın ne zaman kalkacağını bilmiyoruz” dedi. DHA

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:2814.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more