Reklamsız Sözcü

İncirlik’te ‘tornado’ hareketliliği!

İncirlik Hava Üssü'nde Alman Tornado uçaklarının gelişinin hareketliliği yaşandı. IŞİD'le mücadele için görevlendirilen uçaklar İncirlik Üssü'ne indi.

android-time 15:17 10 Aralık 2015
İncirlik’te ‘tornado’ hareketliliği!
İncirlik Hava Üssü'nde Alman Tornado uçaklarının gelişinin hareketliliği yaşandı. IŞİD'le mücadele için görevlendirilen uçaklar İncirlik Üssü'ne indi.

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele kapsamında görevlendirdiği Tornado keşif uçaklarının da konuşlanacağı Adana'daki İncirlik Üssü'nde hareketlilik arttı. Almanya’daki üsten havalanan Tornado keşif uçakları İncirlik Üssü’ne geldi!

Foto: DHA -Alman tornadoları öncesi bomba yüklü uçakların hareketliliği devam ediyor

Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırıları nedeniyle Fransa’nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye’deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye bin 200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı.

Almanya Federal Meclisi’nden çıkan tezkerenin ardından Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü’nden bugün öğle saatlerinde havalanan 2 Tornado keşif uçağı İncirlik’e gelmek üzere yola çıktı. Türk- ABD Ortak Savunma Tesisi olan İncirlik Hava Üssü’nde konuşlanacak olan toplam Tornado uçaklarını yanı sıra Airbus A400M tipi bir nakliye uçağıyla ilk etapta 40 asker de görevlendirildi. Almanya keşif uçağıyla koalisyon ortaklarının Suriye, Irak’taki operasyonlarına destek olacak ancak bombardımana katılmayacak. Almanların göndereceği diğer 4 uçak ise önümüzdeki günlerde İncirlik’te olacak.

BOMBA YÜKLÜ UÇAKLAR İNİP KALKIYOR

Öte yandan İncirlik Hava Üssü’nde sabah erken saatlerden itibaren yoğun hava trafiği yaşanıyor. Pistten kalkış yapan bomba yüklü Türk ve yabancı savaş uçakları ile bomba yüklü insansız hava aracı predatör bir süre sonra tekrar iniş yapıyor. Ayrıca İncirlik Hava Üssü’ndeki pistin girişine de askerler sabah erken saatlerde 2 çadır kurdu. Çadırların etrafındaki askeri hareketlilik dikkat çekiyor.

ALMANLARIN NAKLİYE UÇAĞI İNCİRLİK’TE

Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü’nden öğle saatlerinde 2 Tornado keşif uçağı ile birlikte havalanan Airbus A400M tipi nakliye uçağı İncirlik Üssü’ne iniş yaptı.

İncirlik Üssü’ndeki yoğunluk gün içinde artarak devam ederken ABD’nin tank katili olarak nitelendirilen A-10 ile F-15E bombardıman uçaklarının sık sık iniş kalkış yaptığı da gözlendi. Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonuna katıldığı belirlenen ABD’ye ait uçakların yanı sıra Türk F-16’ların da hareketliliği gün boyu sürdü.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:1910.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more