Reklamsız Sözcü

Aziz Sancar’a Aydın inciri

Aziz Sancar’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sırasında, “En çok Ankara simidi ve İzmir incirini özledim” sözleri Aydınlıları üzdü.

android-time 11:26 23 Aralık 2015
Aziz Sancar’a Aydın inciri
Aziz Sancar’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sırasında, “En çok Ankara simidi ve İzmir incirini özledim” sözleri Aydınlıları üzdü.

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Nobel ödüllü Prof. Aziz Sancar'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sırasında, “En çok Ankara simidi ve İzmir incirini özledim” sözleri Aydınlıları üzdü. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aziz Sancar ile görüşerek Avrupa Birliği'nden alacakları Aydın incirinin tescilini kendisine ithaf edeceklerini belirtti. Sancar da ”Dil sürçmesi oldu. Aydın yerine İzmir inciri dedim. Mayıs ayında Aydın’a gelip düzelteceğim” dedi.

Foto: SÖZCÜ  Aziz Sancar'ın “En çok Ankara simidi ve İzmir incirini özledim” sözleri Aydınlıları üzdü.

AYTO Başkanı Ülken Sancar'a e- posta ile ulaştı ve ”İzmir İnciri algısını ortadan kaldırmak ve ‘Aydın İnciri' bilimsel tescilinin bilinirliğini arttırmak için, Türk bilim tarihinin en önemli bilim insanı olan siz değerli hocamızla birlikte, Aydın İncirimizi size ikram etme onurunu bize yaşatırsanız beni ve Aydınlıları çok mutlu edersiniz” mesajı gönderdi.

YANILGIYA DÜŞTÜM

Ülken'in e-postasına Sancar da yanıt verdi. Sancar dil sürçmesi nedeniyle yanılgıya düştüğünü belirterek şu cevabı yolladı:

“Değerli kardeşim… Aydın İnciri'nin dünyanın en iyi incirini olduğunu bildiğim halde Avrupalıların yaptığı yanılgıya düşüp İzmir inciri dedim. Sanırım ihracat İzmir Limanı'ndan yapıldığı için Avrupalılar İzmir'de üretiliyor yanılgısını yapmışlar. Ben de alışkanlık nedeniyle öyle dedim. Amerika'ya döndük. Mayıs ayında Türkiye'ye gelmeyi istiyorum. İnşallah, o zaman Aydın inciri yer ve Aydın inciri derim”

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ

SÖZCÜ'ye konuşan AYTO Başkanı Hakan Ülken, 2016 Şubat ayında Aydın İnciri'nin AB'deki tescil sürecinin tamamlanacağını vurguladı. Aydın incirinin AB coğrafi işaret tescilini Nobel ödüllü Aziz Sancar'a ithaf etmek istediklerini belirten Ülken şöyle dedi:

“Aydın Ticaret Odası'nın Aydın İnciri coğrafi işareti Şubat ayında AB'de tamamlanmış olacak. Mayıs ayında Türkiye'de olması planlanan ülkemizin gururu olan bilim adamımız Aziz Sancar tevazu gösterip Nobel Ödülü'nü Ata'mıza ithaf edeceğini ve 19 Mayıs'ta Anıtkabir'e bırakacağını ifade etmiştir. Biz de kendisine Aydın İnciri ikramımızın yanı sıra Avrupa Birliği coğrafi işaret tescilimizi ona ithaf etmek istiyoruz”

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more