Reklamsız Sözcü

Assos’un 2300 yıllık gizemi…

Assos Antik Kenti’nde 2300 yıl önce ‘üç taş’ oynandığı ortaya çıktı

android-time 09:05 8 Aralık 2015
Assos’un 2300 yıllık gizemi…
Assos Antik Kenti’nde 2300 yıl önce ‘üç taş’ oynandığı ortaya çıktı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'nde yapılan kazılarda 2.300 yıl önce şehre girmek için bekleyen kişilerin zamanlarını değerlendirmek amacıyla “üç taş” oyunu oynadığı belirlendi

Arkeofili’nin haberine göre; antik kentteki kazıların başkanlığını yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nurettin Arslan, kentin batısında yer alan her iki kulenin önündeki meydanın düzgün kesilmiş taş bloklarla döşendiğini, kulelerin yanında gelen kişilerin beklemesi için yapılmış bankların varlığını belirlediklerini söyledi.

Arslan, sosyal yaşamın oldukça hareketli olduğu bölgeye, ziyaret ve ticaret yapmak amacıyla gelerek şehre girmek için bekleyenlerin zamanlarını değerlendirmede oyunlara ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Yürüyüş yolundaki taşlara yel değirmeni şeklinde üç taş oyunu oynanması için şekiller kazınmış. Bu da en azından 2.300 yıl önce buraya gelen kişilerin boş zamanlarını değerlendirmek için bu tür oyunları oynadıklarını gösteriyor. Benzer oyunların oynandığını Roma dünyasında görüyoruz” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:2808.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more