Reklamsız Sözcü

Elif Şafak: Erdoğan kutuplaştırıcı

Ünlü yazar Elif Şafak, Türkiye toplumunun geldiği noktayı Der Spiegel'e anlattı

android-time 12:19 8 Aralık 2015
Elif Şafak: Erdoğan kutuplaştırıcı
Ünlü yazar Elif Şafak, Türkiye toplumunun geldiği noktayı Der Spiegel'e anlattı

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Elif Şafak, Türkiye'de demokrasinin sallanmakta olduğunu söyledi. Şafak, Dündar ve Gül'ün tutuklanmalarını hatırlatarak “basın özgürlüğü tehlikede” dedi.

Şafak, Almanya'nın haftalık dergisi Der Spiegel'e verdiği röportajda, “Yanlış bir kelimenin kişiyi mahkemede buluşturacağı bir ülkeden geliyorsunuz. Düşündüğünüzü söyleyip yazabiliyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Her yazar, şair ve gazeteci yazdığı bir kelimenin, tweet veya retweet'in kendisini sanık veya medyada yargılanır duruma getireceğini bilir. Hatta cezaevini boylayacağını hesap eder. Yazdığımız her şeyin arka planını düşünmek zorundayız. Bunun etkisinde kalmıyorum diyene inanmam. Hiç kimse kendisini bu baskılanma ortamından uzak tutamaz” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN GÜLMEYİ UNUTTUK”

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklandıklarını hatırlatan Şafak, Türkiye'de basın özgürlüğünün tehlike altında olduğunu dile getirirken, “Sorun sadece tutuklanma ve mahkemeler değil, onunla birlikte yaşanan sıkıntılardır. Eskiden politikacılar ve iktidardakilerle dalga geçilebilirdi. Bugün gülmeyi unuttuk” dedi.

“ERDOĞAN OTORİTER VE KUTUPLAŞTIRICI BİR POLİTİKACI”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ‘otoriter ve kutuplaştırıcı bir politikacı' olarak değerlendiren Şafak, şunları söyledi: “Türk toplumu ‘baba' kavramına çok önem veriyor. Bu ailede başlar. Okulda, sokakta, hatta futbolda ve politikada devam eder. Sorun toplumumuzun erkek egemenliği üzerine şekillenmesi ve agresif olması.

Bu, Erdoğan hükümetiyle daha da güçlendi. O, yeni Türkiye tarihinde en çok kutuplaştıran politikacıdır.” Erdoğan'ın amacına ulaşmak için her şeyi yapabileceğine inandığını belirten ünlü yazar, “Türkiye demokrasiyle yönetilmiyor mu?” sorusuna ise “Tabii ki Türkiye tipik otoriter bir ülke değil. Serbest seçimlerin yapılması önemli. Ama Türkiye'de liberal ve oturmuş bir demokrasiden öte sallantıda olan bir demokrasiden söz etmek mümkündür. Çünkü her an yıkılabilir” karşılığını verdi.

 


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:5414.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more