Reklamsız Sözcü

Erhan Yazıcıoğlu Erdoğan’a seslendi

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa edeceğini açıklayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu

android-time 12:47 2 Aralık 2015
Erhan Yazıcıoğlu Erdoğan’a seslendi
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa edeceğini açıklayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, kendisine verilen sözlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle aralık ayı sonunda istifa edeceğini duyurdu. hurriyet.com.tr'ye konuşan Erhan Yazıcıoğlu ,”Tiyatroyu tiyatrocular yönetir” ilkesini kabul ettiremediğini belirterek şunları paylaştı:

“Şehir Tiyatroları olarak büyük bir başarı gösterdik. Bizim lehimize birkaç maddenin değiştirilmesini istedim ama olmadı. Başrol oynatıp kadroya alamadığımız oyuncular var. Gerekli kadrolar verilmedi. Üç yıldır teşvik ikramiyesi ödenmedi. Artık asgari ücretle sanat yapan kurum kalmadı. Bu insanlar hiç önemsenmedi. Sürekli beni oyaladılar. Bunu arkadaşlar umut olarak gördü ama isteklerimiz yerine gelmedi. Ben mahcup oldum, sağlığımı yitirdim. Çok üzdüler beni, ciğerimi yediler… İsteklerimiz olursa kalacağız ama böyle devam ederse Aralık sonu istifa edeceğiz.”

“BIRAKSINLAR TİYATROYU TİYATROCULAR YÖNETSİN”

Kendisine verilen sözlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle aralık ayı sonunda istifa edeceğini açıklayan Yazıcıoğlu, “Bize verilen sözler tutulmadı, sadece üç şey istiyorum;

Birinci isteğimiz, 3 yıldır ödenmeyen teşvik ikramiyelerinin ödenmesi. İkinci isteğimiz, münhal kadroları doldurma talebimiz. Çünkü 20-25 yıldır bu tiyaroda çalışıp hala kadro alamamış, başrol oynayarak bu tiyatroyu sırtında taşıyan oyuncularımız var. İlave kadro istemiyoruz. Bırakın münhal kadrolarımızı dolduralım. Üçüncü isteğimiz ise, tiyatronun son yıllarda iyi yönetilememesinin sebebi, belediyenin müdahil olmasıydı. Bıraksınlar tiyatroyu tiyatrocular yönetsin” diyerek ilgililere seslendi.

“102 YILLIK KURUMU KAPATAMAZSINIZ”

Şehir tiyatrolarında İstanbul seyircisinin istediği repertuarı yaptıklarını savunan Yazıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seyirci yüzde 53’ten yüzde 95’e çıktı. Siz bunları takdir ettiniz de neden başarının ipini aşağıya çekiyorsunuz? Ben bunu Tayyip Bey’e de sormak isterim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda duyarsız kalacağını hiç zannetmiyorum. Çünkü 102 yıllık kurumu kapatamazsınız. İstanbul seyircisi bu kadar ilgi göstermişken, hiç yerimiz yokken bunu yapamazsınız. Ne yaptılar? Benden sonra tufan deniyor birtakım yorumlarda. Hayır yani bu tiyatro hiçbir şekilde kapatılamaz. Lütfen biraz onore edin.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:0102.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more