Reklamsız Sözcü

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ne zaman başlayacak? İşte ilk fragman!

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi için ilk fragman yayımlandı! Peki Kösem Sultan ne zaman başlayacak? İşte Star TV'de yayımlanacak yeni diziden detaylar.

android-time 14:40 13 Eylül 2015
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ne zaman başlayacak? İşte ilk fragman!
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi için ilk fragman yayımlandı! Peki Kösem Sultan ne zaman başlayacak? İşte Star TV'de yayımlanacak yeni diziden detaylar.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi için ilk fragman paylaşıldı. Peki idizi ne zaman başlayacak? 1. Ahmed’in eşi ve IV. Murad’ın validesi olan Kösem Sultan’ın hayatını ekrana taşıyacak olan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi Ekim ayında başlayacak ama henüz kesin tarih açıklanmadı. Pek çok dizinin yeni sezona Eylül ayında başlarken Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin Ekim’de başlayacak olması şaşırttı!

Osmanlı hanedanının dikkat çeken sultanlarından biri olan Kösem Sultan’ın gençlik yıllarını Yunanistanlı genç oyuncu Anastasia Thsilimpou canlandırıyor. Lise üçüncü sınıf öğrencisi olan Anastasia Thsilimpou Kösem karakteri için Türkçe dersleri alıyor. Kösem Sultan’ın yetişkinliğini ise Beran Saat canlandıracak. Dizide yine tarihimizde önemli sultanlardan biri olan Safiye Sultan’ı ise Hülya Avşar oynayacak.

KÖSEM SULTAN KİMDİR?

Kösem Sultan, Osmanlı Padişahı 1. Ahmed’in eşi olup padişah IV. Murad ve I. İbrahim’in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından birisi olarak kabul edilen MahPeyker Kösem Sultan hareme girmeden önceki hayatında pek fazla bildi yok. Kökeni hakkında Rum asıllı veya Bosnalı olduğu söylenen Kösem Sultan’ın Anastasya adıyla doğduğu ve Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a kızlarağasına gönderildiği rivayet edilir. Daha 15 yaşında iken 1. Ahmed’e Haseki olmuş yani cariyeler arasında padişahın gözdesi olmayı başarmış olan Kösem Sultan, IV. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında şehzadelerin yanı sıra; Ayşe ve Fatma isminde sultanlar dünyaya getirdi.

Kösem Sultan, saraydaki ilk zamanlarında siyasi olaylara pek fazla müdahil olmamış ama çoğu zaman sözünü yerine getirtmiştir. 1617 yılı 21 Kasım gecesi 1. Ahmed’in vefat etmesiyle Kösem Sultan 27 yaşında dul kalmıştır. Tarihçilerin aktardığına göre bu olay Kösem Sultan’ı epey etkilemiştir.

1. Ahmed ölünce tahta geçen Sultan 1. Mustafa ve Sultan II. Osman zamanında Kösem Sultan’ın devlet işlerinde etkinliği arttı. Fakat II. Osman bu durumdan rahatsız olunca Kösem Sultanı, annesi Valide Sultan Mahfiruz Hatice Sultan’ın da etkisiyle onu eski saraya gönderdi. Gözden düşen Kösem Sultan, oğlu IV. Murad’ın tahta geçmesiyle saraya Valide Sultan olarak geri döner. IV. Murat tahta çıktığında sadece 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başladı. Kösem Sultan'ın saltanatı, IV. Murad'ın idareyi tam olarak ele almasına kadar sürmüştür. IV. Murad, yaşı ilerledikçe Kösem Sultan’ın faaliyetlerini engellemek istese de etkisinden tam olarak kurtulamamıştır ve Kösem Sultan’ın fikirlerini önemseye devam etmiştir.

IV. Murad’ın genç yaşta hayatını kaybetmesiyle tahta bu sefer Kösem Sultan’ın diğer oğlu I. İbrahim geçti. I. İbrahim’in zamanında IV. Murad tarafından öldürülmesini de Kösem Sultan engellemişti. I. İbrahim’in öldürülme korkusu ve psikolojik rahatsızlığından meydan gelen otorite boşluğu, başkentte kargaşaya neden olmuş fakat Kösem Sultan burada devreye girerek devletin idaresinde önemli rol oynamaya başlamıştır. Fakat bir diğer sorun ise pahişahın bir veliahtının olmamasıdır. Kösem Sultan bunun için devletin dört bir yanından üfürükçüler, cinci hocalar getirtmiş saraya. 2 yıl sonra ise Şehzade Süleyman, Şehzade Ahmed ve Şehzade Mehmed dünyaya geldi.

Sultan İbrahim’in bir süre sonra annesini devlet işlerine karıştırmamaya başlaması hatta eski saraya gönderme isteği karşısında nüfuzu kırılır gibi olmuşsa da, bu sıralarda İbrahim’in tahttan indirilerek yerine çocuk yaştaki Şehzade Mehmed’in padişah olması, Kösem Sultan’ın durumunu yeniden güçlendirmiştir. Neticede Kösem Sultan, dört padişah döneminde devletin en etkili kişisi olmaya devam etmiştir. Bu dönemde herkes kendisine “vâlide-i muazzama” diyerek saygı göstermiştir.

Kösem Sultan’ın bu kadar güçlenip nüfuz kazanması ağaların yardımıyla olmuştur. Öncelikle Harem ve Dârüssaade ağalarını, akabinde de Yeniçeri ağalarını arkasına alarak idareyi yönlendirmiş, kendisine karşı olabilecek bütün güç odaklarını onlar vasıtasıyla bertaraf etmiştir.

Son güncelleme: android-time 08:4714.09.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more