Reklamsız Sözcü

Nişantaşı’nın lüks dönercileri

20 Aralık 2015

FOTO: SÖZCÜ Çağrı Büfe

Güzel yemek yemeyi çok seviyorum. Bu sevgi bana göbekte yağ birikimi olarak dönüyor. Önlemek için spor yapmam lazım, her hastama öneriyorum. Ama kendim yapabiliyor muyum? Maalesef hayır. Spor yapmamak için zamanımın olmadığını bahane ediyorum. İnsan isterse tabi ki zaman bulabilir ama ne yalan söyleyeyim, spor yapmayı sevmiyorum. Ertuğrul Akbay gibi ileri yaşlarda da genç kalıp, sağlıklı ve formda olmak için spor yapmam gerektiğini biliyorum. Bu nedenle fırsat buldukça en azından yürümeye, yokuş çıkmaya o da yoksa asansör yerine merdiven kullanmaya çalışıyorum…
Ameliyatlarımın çoğunu Taksim'de bir hastanede yapıyorum, muayenehanem ise Beşiktaş Fulya'da. Yürüyerek kırk dakikada gidiliyor, fırsat buldukça yürüyorum. Amaç hem spor yapmış olmak, hem de kilo vermek. Ama yol boyunca o kadar güzel lezzet noktaları var ki, kilo vermek mümkün değil. Geçen gün diyette olan yardımcım Aynur Hanım'la ameliyatlardan çıktık, Fulya'ya doğru yol alıyoruz, etrafa bakmamaya, bizi çağıran lezzet noktalarından etkilenmemeye çalışıyoruz, ama yolun yarısında Nişantaşı'na varınca pes ediyoruz.

FOTO: SÖZCÜ Kestane kebap

Önce kestane ve sahlep keyfi

FOTO: SÖZCÜ Sıcak sahlep

Nişantaşı'nda yeni lüks dönerciler açıldı. Eskiden ufak bir mekanda hizmet veren dönerciler şimdi lüks ve konforlu ortamlarda hizmet vermeye başladılar. İlk durak Valikonağı'ndaki Lezzet Co. İstanbul'un en iyi lokantalarından biri olan Sunset'in bir yan kuruluşu. Döneri oldukça lezzetli, hele unutulan bir tat olan demirhindi şerbeti ile birlikte çok güzel oluyor. Ben öncelikle Kavacık'taki Bayramoğlu Döner'i tercih ederim, ama ikinci sıra kesinlikle Lezzet Co'nun. Demirhindi şerbetinden hoşlanmayanlar için ise turşu suyuyla yapılan acılı ayran var. Sütlacı ve baklavası da oldukça güzel, tavsiye ederim..
Lezzet Co'dan çıkıp Nişantaşı meydanına doğru yürüyoruz. Köşede soğuk havaların habercisi kestaneci var, o kadar da güzel dizmiş ki hain satıcı, dayanamayıp 10 liralık alıyorum, Aynur Hanım'la paylaşıyoruz. Kuru kuru da gitmiyor meret, hemen karşısında Bolulu Hasan Usta'nın dışarıya konulmuş sahlep semaveri var, bu soğuk havada öylesine davetkar ki. Dayanamayıp elimize birer bardak alıyoruz. İçimiz sımsıcak oluyor.

FOTO: SÖZCÜ

Çok hesaplı bir lezzet durağı

Nişantaşı'ndan aşağıya Fulya'ya inerken Çağrı Büfe var, hem döneri güzeldir, hem de çift kaşarlı tostu, ayaküstü yemek için çok iyi bir seçenektir, çok da hesaplıdır. Ama onu başka bir güne bırakıyorum, hedefim bir başka lüks dönerci…
Döner Plus, Amerikan Hastanesi'ne giden yolda Güzelbahçe Sokak'ta açıldı. Hem açık, hem de kapalı mekanı var. Döneri patates, turşu ve Antakya humusu ile sunuluyor. Yine unutulan lezzetlerden Niğde gazozu ile birlikte çok keyifli oluyor. Lezzet Co'ya göre daha hesaplı, ama lezzeti daha az.

FOTO: SÖZCÜ Döner Plus'ta döner.

Yardımcım Aynur Hanım'la beraber sözde kilo vermek amacıyla yürüyüşteyiz ama sonuçta ancak arada yediklerimizi harcadık, ya da belki daha fazla kilo aldık. Yine de yürüyüş çok yararlı, en azından -arada lezzet molaları versem de- her gün yapmaya çalışacağım.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more