Reklamsız Sözcü

Hatay, dünya kültürüne büyük katkıda bulunacak

android-time 02:56 1 Şubat 2017
Hatay, dünya kültürüne büyük katkıda bulunacak

RÖPORTAJ: Nil SOYSAL

TÜYAP'ta düzenlenen “2017 Emitt 21. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı”nda katılımcılara kendi elleri ile künefe ikram eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, deyim yerindeyse tam bir turizm elçisi gibi çalıştı… Almanya'da yaptığı sunumla Hatay'ın Botanik EXPO 2021'i almasını sağladı… Başkan Savaş'la, Hatay'ın dünyaya tanıtılacak yeni yüzünü konuştuk…

s2yenisi30cm

BÖLGESEL KALKINMA PROJESİ

– Hatay Botanik EXPO 2021'i resmen aldı. Peki bu EXPO süreci Hatay'a ne getirecek?
Biz artık Hatay'ın pozitif şeylerle anılmasını istiyoruz. Komşumuzdaki yangından dolayı negatif anılma, Suriye'deki savaşın sanki Hatay'da yapılıyormuş gibi algılanması, Hatay olarak çok zorumuza gidiyordu. Savaşın izlerini silmek ve Hatay'daki pozitif algıyı artırmak istiyoruz. EXPO 2021'i almamız, bizim için dünya pazarına açılma konusunda büyük bir fırsat. Bugüne kadar şehri tanıtma konusunda yaşadığımız tüm sorunları, bu sayede aşacağımıza inanıyorum. EXPO'yu bir bölgesel kalkınma ve tanıtım projesi olarak görüyorum. Bundan sonraki süreçte Hatay dünya sahnesinde hak ettiği yeri alacaktır.

MEDENİYETLER BAHÇESİ

– Bu projede neler var? Expo 2021'e nasıl hazırlanacaksınız?
EXPO 2021'de “Medeniyetler Bahçesi” teması olacak. Her şeyden önce bu başarı sadece Hatay'ın değil, aynı zamanda Türkiye'nin de gururudur. Dev fuarın şehrimizde düzenlenmesiyle dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük botanik bahçesi, 6 ay boyunca Hatay'da, diğer ülkelerden şehirlerin bahçeleri ile birlikte sergilenecek. Olimpiyatlar seviyesinde yapılacak olan bu organizasyon, şehrimize 300 milyon liralık bir yatırım da kazandırmış olacak. Bu sayede şehrimizi en az 2.5 milyon kişi gezecek. Ki bu Hatay turizmi açısından çok önemli bir rakamdır. Hatay aslında tarihi ve kültürel zenginlikleri ile çok önemli bir şehir. Mitolojideki ünü Daphne ve Apollon'un aşkına dayanan, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış, farklılıklarını zenginliğe çevirmiş, yüzyıllardır beraberlik ve hoşgörü çerçevesinde yaşamış bu şehri, turizm merkezi haline getireceğiz.

DEVLET KATKISI BEKLİYORUZ

– Devlet teşviki alacak mısınız?
EXPO'yu devlet-millet el ele yapmak istiyoruz. Biz anavatana katılırken şartsız katılmışız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gözündeki pırıltıyı, bize verilen desteği görmüşüz. Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan Hatay olarak biz ülkemizi seviyoruz. Ama sevildiğimizi de hissetmek istiyoruz. Aslında EXPO'ya Hatay özelinde de bakmamak lazım. Çünkü orada Hatay'ı tanıtırken, aynı zamanda Türkiye'yi tanıtacağız. EXPO 2021'in Türk turizmine katkısı çok büyük olacak. Dolayısıyla bu projede bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin merhametine, şefkatine ve ekonomik katkısına ihtiyacımız var.

– Kentin öncelikli ihtiyacı nedir?
Bizim eskiden Ortadoğu ile müthiş bir ticari ağımız vardı. 15 ülke ile lojistik sektörüyle ihracat yapıyorduk. Uzun Çarşı'dan günde 750 bin dolar para girerdi. Şu anda 50 bin dolar girmiyor. Çünkü kapılar kapalı. O nedenle ya Reyhanlı ya da Cilvegözü'nün mutlaka açılarak, ticaretin devam etmesi lazım. Ticaret ne kadar zenginleşirse esnaf da iş dünyası da o kadar rahat eder.

New York ve İstanbul ne kadar güvenliyse Hatay da o kadar güvenli

– Hatay şu anda güvenli mi?
Terör bugün tüm dünyanın başındaki bir bela. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir ortamda hiçbir yerin yüzde 100 güvenli olduğunu söyleyemezsiniz. Ancak şu anda İstanbul, Londra, Paris, New York ne kadar güvenliyse, Hatay da o kadar güvenli. Bu şehirlerden hiçbir farkı yok. Hatay'da her gün bombalar mı patlıyor? Biz üzerimizdeki bu kötü algıyı külliyen reddediyoruz. Yanı başımızdaki savaş üzerinden, sanki burada da bir savaş varmış algısı yaratarak, bizim güzel şehrimizi çölleştirmeye çalışıyorlar! Bunu yapmak sadece Hatay'a değil, tüm Türkiye'ye zarar verir.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 03:0301.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more