Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dilaver’in Hababam Sınıfı anıları
Dilaver’in Hababam Sınıfı anıları
Türk sinemasının başyapıtlarından Hababam Sınıfı'nda 'Dilaver' lakabıyla oynayan 66 yaşındaki Dilaver Gür, filmle ilgili anılarını anlattı.
Kültür Sanat 29 Mayıs 2016 - 11:24

Hababam Sınıfı’nın ilk üç filminde hemşehrisi Kemal Sunal ile birlikte oynayan Gür’ün hayatı, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni (Yıldız Teknik Üniversitesi) kazandığında değişmeye başladı. Üniversiteyi kazanan ve İstanbul’da bir gazetede gördüğü ilan sonrası Hababam Sınıfı kadrosuna katılan Gür, haylaz Hababam Sınıfı’nın çalışkan üniversite öğrencisi olarak başta Adile Naşit olmak üzere herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

FİLME NASIL SEÇİLDİĞİNİ ANLATTI

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yapığı unutulmaz başyapıtın ‘Hababam Sınıfı’, ‘Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı’ ve ‘Hababam Sınıfı Uyanıyor’ filmlerinde oynayan Gür, yüzlerce kişi arasında yapılan değerlendirmeyle filme seçildiğini anlattı. Gür, 20 kişilik bir grup olarak filme seçildiklerini ve ismiyle oynayan tek karakter olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi: “Aslında benim ismim Hababam Sınıfı’nın ilk filminde ‘Sansar Behçet’ idi. Herkesin bir lakabı vardı. Ancak o ‘Dilaver’ tişörtünü giymem ve Kemal Sunal ile olan bazı sahnelerde bana ismimle hitap etmesi nedeniyle Hababam Sınıfı’nın ‘Dilaver’i oldum.”

Dilever-gur-ic

‘SUNAL’LA OYNAMAK BÜYÜK ONUR’

Kemal Sunal’la birlikte rol almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu vurgulayan Gür, “Kemal Sunal hemşerimiz ama birbirimizin Malatyalı olduğunu bilmiyorduk. Saçını taradığım sahnede ismimle hitap etti. 2-3 dakikada olsa onunla bir araya gelmek güzeldi” dedi. Gür, Hababam Sınıfı filmlerinde herkesin kendisinden bir şeyler bulduğunu, bu nedenle de sevilerek izlendiğini söyledi. Hababam Sınıfı’nın 40 yıldır izlendiğini dile getiren Gür, şu ifadeleri kullandı: “Her insanın okul geçmişi vardır. Burada onlar kendilerinden de bir şeyler buluyorlar. Kopya sahneleri, okuldaki yaramazlıklar herkes değişik şekilde yapmıştır. Onlar da kendilerinden bir şeyler bulduğu için film 40 yıldır sevilerek izleniyor. Bu filmi önce benim annem, babam izledi. Daha sonra çocuklarım izledi. Şimdi torunumla birlikte izliyorum”

dilaver-ic-2

‘ADİLE NAŞİT BANA İŞ BULDU’

Gür, serinin üçüncü filminde mühendis olduğunu belirterek, daha sonra askere gittiği için diğer filmlerde rol alamadığını anlattı.

dilaver-ic

Serinin üçüncü filmini mühendis olarak oynadığını kaydeden Gür, “Adile Naşit benim okuduğumu bilirdi. Ben, kendisine ‘anne’ derdim. Okuduğumu bildiği için ‘ne yaptın evlat?’ diye sorardı. Üçüncü filmde elini öptüm ve ‘mühendis bir oğlun var’ dedim. Daha önceden ‘okulu bitirdiğimde iş senden’ demiştim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet İsvan ile görüşmüş ve bana ‘işe başlayacağımı’ söyledi. Fakat askerlik kararı aldırdığım için işe başlayamadım, sonraki filmlerde de oynayamadım” diye konuştu.