Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Atatürk filmi yapacağım’
‘Atatürk filmi yapacağım’
Faruk Aksoy kafasındaki yeni projeyi açıkladı: "Gerçek bir Atatürk filmi çekmeye karar verdim."
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 6 Mart 2016 - 00:02

 Fotoğraflar: Mert ARISLAN

Ünlü yapımcı ve Yönetmen Faruk Aksoy “Tarihimizde bana göre öncelikle anlatılması gereken iki kahraman var. Birisi Fatih Sultan Mehmet, diğeri ise Türkiye Cumhuriyeti'nin
kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür. İlkini çektim, şimdi sıra ikincisinde” dedi.

Türk Sineması'nda gişe rekorları kıran Recep İvedik'ten Fetih 1453'e kadar pek çok filme imzasını atan yapımcı ve yönetmen Faruk Aksoy, iki gündür farklı bir heyecan içinde. Gişede Ali Kundilli-2 filmiyle Şahan Gökbakar'ın oynadığı Osman Pazarlama kıyasıya bir mücadele içinde. Aksoy'la halkın içinden gelen bu iki delikanlının mücadelesini, filmini, Türk Sineması'nı ve Atatürk filmini konuştuk.

– Ali Kundulli-2 bir devam filmi. Sevilmesinin nedenlerini konuşalım…

İlk film 500 bin civarında izlendi. Bu da beni mutlu etti. İçinde starın olmadığı filmin izlenmesi elbette herkesi çok mutlu ederdi zaten. İnternet'te milyonlar izledi. Ali Kundilli'yi sevdiler, çünkü halkın içinden gelen bir karakterdi o. Artık insanlar Ali Kundilli'yi biliyorlar.
– Starı olmayan film gişede nasıl başarılı olabiliyor?
Önemli olan insanlara ne vaat ettiğiniz ve bunu yerine getirip getirmediğinizdir.

Delikanlı mücadelesi

– Ali Kundilli nasıl ortaya çıktı?
Cem (Gelinoğlu) sosyal medyada fırtına gibi esiyordu. Ordan tanıdım. Gençler bu dönemde çok şanslı…
– Osman Pazarlama'daki Osman'ın Ali Kundilli'nin taklidi olduğu söyleniyor…
Şahan Gökbakar'ın Osman Pazarlama'da Ali Kundilli'yi taklit ettiğini söyleyenler var. Ancak ben buna inanmak istemiyorum. Ali de Osman da halkın içinden delikanlılar, sevilirler.

– Güle Güle filmini de siz yaptınız…
O filmde oynayan Şükran Güngör ve Zeki Alasya artık yok ne yazık ki. Hayat böyle. Onlar çok erken gittiler. Hatta filmde rahmetli Sakıp Sabancı da oynayacaktı. Oynamayı da çok istiyordu.
– Neden oynayamadı?
Doktorları izin vermedi. Filmi Bozcaada'da çekeceğimiz için, orada tam teşekkülü hastanenin olmaması yüzünden onu kadromuza alamadık.

Bütçe çok önemlidir

– Bugüne kadar dört dörtlük bir Atatürk filmi yapılamadı… Veda (Zülfi Livaneli) ve Mustafa (Can Dündar) da çok eleştirildi…
Ciddi bir Atatürk filmi çekmeyi düşünüyorum. Türkiye'de yapılan Atatürk filmlerindeki temel yanlış şudur: Her defasında neredeyse doğumundan ölümüne kadar anlatmaya kalktılar. Onun ömrünü anlatmaya kalkınca da olması gereken dramatik tat ortaya çıkmadı ve izleyenler, bir belgesel izler gibi izlediler.
– Peki yapılması gereken nedir?
Atatürk filmi için çok ciddi bir bütçe ayırmam gerekir. Tarihimizde bana göre öncelikle anlatılması gereken iki kahraman vardır. Birisi Osmanlı döneminin Fatih Sultan Mehmet'idir, diğeri de Cumhuriyetimizi kuran Atatürk'tür. İlkini çektim, şimdi sıra ikincisinde.

Son güncelleme: 08:33 - 06.03.2016