Yunanistan’da ‘Yeşil Nemesis’ paniği: Market rafları boşaltıldı

Yunanistan, Yeşil Nemesis (Yeşil İntikam) isimli aşırı sol eğilimli bir grubun 'gıdaları zehirleme' tehdidi üzerine büyük bir panik yaşadı; Atina ve Selanik’teki marketlerin rafları boşaltıldı. Peki Yeşil Nemesis ne istiyor?

Yunanistan’da ‘Yeşil Nemesis’ paniği: Market rafları boşaltıldı

Yeşil Nemesis isimli bir grup, marketlerdeki bazı ürünlere hidroklorik asit (tuzruhu) katarak insanları zehirleme tehdidinde bulundu. Grubun bu tehdidi üzerine Atina ve Selanik'te raflar boşaldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Yeşil Nemesis isimli grubun bu tehdidinin altında aslında bir protesto yatıyor. Kola şişeleri, taze süt kutuları ve bir Yunan şirketine ait tavuk jambon ürünlerinin içine hidroklorik asit (tuzruhu) katarak insanları zehirleme tehdidinde bulundu. Tehdide tepki olarak Yunanistan Gıda Dairesi’nin (EFET) verdiği talimat üzerine Atina ve Selanik’teki süpermarketlerde satılan söz konusu üç ürün raflardan kaldırıldı.

Söz konusu ürünleri üreten şirketlerin, ürünleri piyasadan geri çekme işlemlerine önceden başladığı da bildirildi. Yeşil Nemesis, internet üzerinden yaptıkları açıklamada, bu eylemleri ile “hayvanların öldürülmesini ve (Noel) bayram günlerindeki sınırsız tüketimi” protesto etmek istediklerini bildirmişlerdi. Grup, önceki yıllarda da Noel döneminde benzer tehditlerde bulunmuş, ürünlerini piyasadan toplatmalarını sağlamak amacıyla bazı markaların ürünlerine zehir katacağını açıklamıştı.

Loading...