Üniversiteli Alara’nın büyük başarısı!

Başkent Üniversitesi öğrencisi Alara Demirağ, Türkiye’de çocuk yaşta kızların evlendirilmelerini konu alan afişi ile Amerika’da düzenlenen uluslararası Hermes Creative Awards altın ödülünü kazandı.

Üniversiteli Alara’nın büyük başarısı!

İletişim Fakültesi Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Demirağ ABD merkezli Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği'nin 23 yıldır düzenlediği yarışmada büyük başarı elde etti. 22 yaşındaki Demirağ'ın dünyada farkındalık yaratmak için hazırladığı projesi poster dalında altın ödüle layık görüldü.

ÇOCUK EVLİLİKLER

Dünyanın önde gelen dev kurumsal şirketleri ile uluslararası reklam firmalarının katıldığı Hermes Creative Awards 2018'e Türkiye'den bireysel başvuru yapan Alara Demirağ, “Bu sosyal sorumluluk projesiydi. Amacım farkındalık yaratıp küçük yaşta evlendirilen kız kardeşlerimizin sesi olmaktı” dedi.

FOTO: SÖZCÜ

Alara Demirağ – FOTO: SÖZCÜ

ALTIN ÖDÜLLÜ POSTER

SÖZCÜ'ye konuşan Demirağ, kızların okulda olması gereken yaşta evlendiriliyor olması yüzünden altın ödül kazandığı afişi hazırladığını belirterek şöyle dedi:

“Posterimdeki güvercin barışı ve özgürlüğü temsil ediyor ve kuyruğunda gelinin belinden alınıp uçurulan kırmızı kuşak var. Bu da o yaştaki bir kız çocuğunun belinde kırmızı kuşak olmamalı, özgür olmalı, özgürce düşünebilmeli ve okuyabilmeli anlamına geliyor. Kırmızı kuşak doğu kültüründe bekareti simgeliyor. Kültürel ve dinsel anlamda evlenmeden önce bekaretin kaybedilmemesi gerektiğini temsil eder. Siyah alyanslar esareti temsil ediyor. Damatlık gelinlikten daha büyük çünkü yaşta büyük. Sloganımda da onlar kadın değil kız vurgusunu bu yüzden yaptım. Yasalarımızda 18 yaş ve altına kız, 18 yaş ve üstüne kadın deniyor. Buna vurgu yapmak istedim. Gelinliğin yanında oyuncak var bu kızın çocuk olduğunu simgeliyor.

Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik İlginizi Çekebilir Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik

ÇOCUK İSTİSMARLARI

Son dönemde artan kadın cinayetleri, çocuk istismarları ve çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının sık sık medyada haber olmasından çok etkilendim. Bu durum genç bir kız olarak beni rahatsız ediyordu. Herkese eşit şartlar verilmemesi özellikle doğu-güneydoğudaki kız kardeşlerimizin başına böyle şeyler gelmesi beni çok üzüyordu. Tertemiz hayalleri olan kız çocuklarının başka karar mekanizmalarınca kapkara bir geleceği sürüklenmelerine seyirci kalamazdım. Bu yüzden de bir şey yapmalıyım dedim. Ben de bir kızım ve birbirimize destek olmazsak kimse bize yardımcı olamaz diye düşündüm. Bu yüzden susturulmaya çalışan kızların Türkiye'de dünyada sesleri olmaya çalıştım.

ONLARA İTHAF ETTİ

Ben ödülümü çocuk yaşta evlendirilen, hayalleri bembeyaz olan geleceğin güçlü kadınları olabilecekken hayatları karartılan kız çocuklarına armağan ediyorum.

alara-amerika-sozcu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...