Ekmeğe yüzde 15 zam

sozcu.com.tr önceki gün ekmeğe zam geldiğini duyurmuştu. Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da bugün yaptığı açıklamada ekmeğe yüzde 15 zam geldiğini açıkladı. Ekmeğin kilogram fiyatı 5.75 TL oldu. Ekmek zammının enflasyonu 0.3 puan artırması bekleniyor.

Ekmeğe yüzde 15 zam

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, maliyetlerdeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatlarında kilogram başına 5.75 TL’yi geçmeyecek şekilde yüzde 15 civarında artış olacağını açıkladı.

Ekonomistlerin yaptığı hesaplamaya göre yüzde 15 zam manşet enflasyona yaklaşık 0.3 puan artırıcı etki yapacak.

Fiyat artışının yürürlüğe girmesinin bir ayı bulacağını belirten Balcı, illere göre artış oranı farklılık gösterebileceğini, bazı illerde daha düşük oranda artış yaşanabileceğini ancak hiç bir ilde artışın yüzde 15’i, fiyatın da kilogram başına 5.75 TL’yi geçmeyeceğini belirtti.

26temmuzekmekgraf

Ekmek fiyatları enflasyona etkisi nedeniyle yakından izleniyor. TÜİK verilerine göre gıda ve alkolsüz içecekler kaleminin enflasyon sepeti içindeki ağırlığı yüzde 23 ekmeğin ağırlığı ise yüzde 2.1 seviyesinde bulunuyor.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu iki ekonomist de zammın hayata geçirilmesiyle birlikte enflasyonun 0.3 puan yükseleceğini hesapladı. Tüketici fiyatları Haziran’da yıllık olarak yüzde 15.39 ile 2003 bazlı serinin en yükseğine gelerek son 14 yılın zirvesinde bulunuyor. TL’deki değer kaybı ve enflasyonu etkileyen her gelişme piyasalarda yakından izleniyor.

2002 yılında ekranlara gelen Ekmek Teknesi adlı dizide yayınladığı dönemde büyük bir izleyici kitlesine sahipti. Dizinin başrollerinde Savaş Dinçel

2002 yılında ekranlara gelen Ekmek Teknesi adlı dizide yayınladığı dönemde büyük bir izleyici kitlesine sahipti. Dizinin başrollerinde Savaş Dinçel “Nusret Baba”, Sermin Hürmeriç “Ayhan anne”, Ahmet Yenilmez “Celal”, Cem Kılıç “Korkut”, senarist ve “Heredot Cevdet” rolünde ise Hasan Kaçan vardı. Fotoğraf/Depo Photos

sozcu.com.tr YAZMIŞTI

Ekmeğe yapılan bu zammı sozcu.com.tr ekonomi servisinden Derin Gökçe iki gün önce yazdığı haberde okuyuculara aktarmıştı. İstanbul’da ekmeğe zam geldiğini fakat bu zammın duyurulmadığını belirten Gökçe haberinde, “İstanbul Ticaret Odası’na bağlı bazı fırınlar ekmeğe 25 kuruş zam yaptı ekmek 1.50 TL’ye satılmaya başlandı. Fırıncılar Odası’na bağlı olanlar ise ilerleyen günlerde zam yapacaklarını belirtti.” ifadelerini kullanmıştı.

REUTERS-sozcu.com.tr

 


Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...