Antalya’daki fabrikada büyük yangın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir köpük fabrikasında yangın çıktı. Fabrika işçileri ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Antalya Valisi Karaloğlu yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Alınan bilgiye göre, Antalya Organize Sanayi Bölgesi 3. kısımdaki Kar-Yapı firmasına ait poliüretan köpük üreten fabrikada yangın çıktı.  Bahçede stoklanmış köpüklerin de tutuştuğu yangından yükselen duman ve alevler çevredekileri korkuttu.


antalya-foto-dha

‘OSB TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YANGIN’

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, yangının 19 bin metrekarelik alanda devam ettiğini söyledi. Bu yangının OSB tarihinde gördüğü en büyük yangın olduğunu kaydeden Ali Bahar, “Yangının çıkış nedenini bilmiyoruz. Can kaybı yok, yaralı yok. Yanan fabrika, Antalya’nın en köklü firmalarından. Yangına hem havadan hem karadan müdahale ediliyor. Kısmen fabrikada çökme var” dedi.

resimid_5600986

‘ALEVLER GENİŞ BİR ALANA YAYILMIŞ DURUMDA’

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa da yangına bir uçak, 2 helikopter ve yaklaşık 40 araçla müdahale ettiklerini
belirterek, “Alevler geniş bir alana yayılmış durumda. En kısa zamanda kontrol altına almak için çabalıyoruz. Tek derdimiz bir an önce yangını kontrol altına almak” diye konuştu.

resimid_5601262

FABRİKA SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLARI GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Kısa, gelen bilgilere göre fabrikada mahsur kalan kimsenin olmadığını söyledi. Bu arada, fabrika sahipleri ve çalışanları gözyaşlarını tutamadı.
Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

resimid_5601458

YANGINI İZLERKEN KAZA OLDU

Diğer yandan Kuzey Çevreyolu’nda bazı vatandaşlar araçlarını yol kenarına park ederek yangını izledi. Bu sırada bir beton mikseri park halindeki otomobile arkadan çarptı. Kazada yaralanan olmazken, otomobilde hasar meydana geldi.

VALİ KARALOĞLU: YANGIN KONTROL ALTINDA

Antalya OSB’deki dekorasyon ve izolasyon ürünleri fabrikasında çıkan yangın havadan ve karadan müdahale sonucu kontrol altına alınabildi. Antalya Valisi ve Antalya OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri Başkanı Münir Karaloğlu, olay yerine gelerek inceleme yaptı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Vali Karaloğlu, şöyle dedi:

“Sebebi; incelemeler, araştırmalar tamamlandıktan sonra tam olarak anlaşılacak ama her şeyden önce hepimize, öncelikle tesisin sahibi olmak üzere bütün sanayicilerimize geçmiş olsun. Yanan fabrika Kar-Yapı, yapı dekoratif izolasyon malzemesi üreten bir fabrika. Antalya OSB’nin de en büyük fabrikalarından biriydi. 225 işçimizin çalıştığı önemli tesislerimizden biri. Üzüntümüz büyük. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ama bir tesellimiz var; can kaybımız yok. Hafif bir dumandan etkilenme şeklinde ayakta tedavi olan işçilerimiz var. Burada can kaybı da olabilirdi çünkü büyük bir fabrika. İçeride kimyasal malzemelerin olduğu bir fabrikaydı. Ama Antalya Büyükşehir Belediyemizin İtfaiye Dairesi 42 araçla, 125 personelle buradaydı. Yine Orman Genel Müdürlüğü’müzün 7 arazözü ve 2 helikopteri ve 1 uçağıyla da yangına müdahale ettik. Şu anda yangın kontrol altında, soğutma çalışmaları yapılıyor.”

ÇIKIŞ NEDENİ BİLİNMİYOR

Yangının diğer tesislere sıçramamasının, can kaybı ve yaralı olmamasının en büyük teselli olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, ancak maddi kaybın büyük olduğunu, hasar tespit çalışmaları yapıldıktan sonra rakamsal boyutunun ortaya çıkacağını kaydetti. Yangının çıkış nedeniyle ilgili tam bir bilgi olmadığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Onu inceleme tamamlandıktan sonra İtfaiye Dairemizin yapacağı teknik çalışma sonucunda tekrar basınla paylaşırız” diye konuştu. Vali Karaloğlu, makilik alana da sıçrayan yangının, karadan ve havadan müdahaleyle söndürüldüğünü aktardı.

ÇAY MOLASINDA ÇIKMIŞ

Yangının saat 15.00 sıralarında işçilerin çay molası verdiği sırada çıktığı belirtildi. Yangın sırasında fabrika içinde ve çevresinde bulunan 20 işçi, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yangın, fabrikanın arkasında bulunan makilik alana da sıçradı. Ekipler bu bölgeye de yaptıkları hızlı müdahaleyle yangının büyümesini önledi. Yangın sırasında fabrika içindeki kimyasal maddeler nedeniyle ufak çapta patlamalar olduğu görüldü.

AJANSLAR

resimid_5601006 resimid_5601241 resimid_5601244 resimid_5601260 resimid_5601358 resimid_5601359 resimid_5601432 resimid_5601437 resimid_5601440 resimid_5601441 resimid_5601442 resimid_5601446 resimid_5601448 resimid_5601447 resimid_5601450 resimid_5601453 resimid_5601454 resimid_5601456


Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...