Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Enflasyon sen bir dur! Zaten ortalık karışık…

4 Mayıs 2018 Yazarlar

İstatistik Kurumu enflasyonu açıkladı. Zamanlaması manidardı! Açıklama seçimden sonraya kalamaz mıydı? Ne öyle matah bir şeymiş gibi her ayın başında açıklamak? Dış mihrakların oyununa alet olmak… Belli ki; “Sen kimsin ya?” listesinin başına konulacak.
Enflasyon yüksek çıkmış. Beklentileri aşmış. Sahi kimin beklentisiymiş az çıkması? Kimse bana sormadı! Az bekleyenler çarşı pazara da mı çıkmadı? Üst baş da mı almadı? Bari arabaya benzin doldursaydı. O zaman anlardı düşük çıkmayacağını.

* * *

Durmuyor yılanoğlu… Hedef neydi? Yüzde 5 idi… Neremle gülsem bilemedim şimdi! Açıklanan yüksek artış bile enflasyonun törpülenmiş hali… Haliyle faiz de artar, dolar rekor da kırar!
Ekmeğin gramajı 250 gramdan 200 grama düşünce tabii enflasyon artmaz hesaplarken… Yersen! Gerçekte yüzde 25 aldı cebimizden. Ramazan pidesi bile cücük gibi kaldı lakin onun da fiyatı artmadı. Enflasyona yansımadı.

* * *

Enflasyon sepeti sağ olsun artışı frenledi. En basitinden varil fiyatları zam yemedi. Stor perde fiyatı yükselmedi. Evcil hayvan aşı yaptırma ücreti  önemli… Soba borusu hadi neyse de, soba kovası ne? Gün aşırı yıkamacıya gider halıyı temizletirim, ücretini öderim. Zam gelmişse hayatı kendime zehrederim.
Beklentisi törpülenmiş olanlar için söyleyeyim de sonra hayal kırıklığına uğramasınlar. Enflasyon kolay kolay tek hanelere inmeyecek. Hatta ziyaret bile etmeyecek. Daha da tırmanacak.  Bu yıl, 2019, 2020, 2021 her geçen yıl üstüne koyacak.

* * *

Dünyada sıfır enflasyon varken bizde fiyatlar çift haneli artıyorsa bir de bundan sonrasını düşünün. O gelen aflar, fazladan verilen maaşlar fitil fitil burnumuzdan çıkacak. 16 yıldır yönetip ekonomiyi bu hale getirenler mi derde derman olacak?
Son parayı pulu, “seçimlere kadar idare etsek yeter” mantığıyla kullanan bir yönetimden ne bekliyorsunuz ki? İktidar; “taktik maktik yok, zam zam zam” formasyonuyla ülkeyi yönetiyor. Haliyle ancak bu kadar oluyor.

* * *

Enflasyon nasıl düşer? Öncelikle bütçenin fazla vermesi lazım… Bütçenin yakın gelecekte fazla vereceği falan yok. Dolayısıyla düşmeyecek! Enflasyon dursa ne fark edecek? Enflasyon düştü deseler mal ve hizmet satın alabilecek misin? Hayır!
Diyorlardı ya; ülkede ekonominin kötü gitmesi için koalisyon hükümetlerinin yarattığı istikrarsızlık ortamı olması icap eder. Var mı öyle bir ortam? Yok! Peki, niye düşmüyor? Bakın bakalım ekonomiyi kim yönetiyor?

sozcu-banner-1 YAZARIN TÜM YAZILARI