Sözcü Plus Giriş
UĞUR DÜNDAR

Kumbara!..

19 Eylül 2018

Türkiye'de sanayi, üretim ve ticaret denildiğinde akla gelen ilk isim olan merhum Vehbi Koç, hazırlayıp sunduğum “İşte Hayatınız” programında Cumhuriyet'in kalkınma mucizesini anlatırken şu çarpıcı anıyı paylaşmıştı.
“Devletimizin ilk resmi binalarını yapmaya başlamıştık. Ama mühendisler başta olmak üzere; demir, çimento, çivi, cam, tuğla, kiremit yani bir inşaatta gerekli olan her şey ithal ediliyordu! Sadece işçilerimiz yerliydi!..”

★★★

Vehbi Koç'un anlattığı gibi, Atatürk ve arkadaşlarının işleri hiç de kolay değildi.
Zira savaşların, kötü yönetim ve ekonomik sorunların çökerttiği imparatorluğun enkazından doğan genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devasa ekonomik ve sosyal sorunlar bekliyordu.
Örneğin tasarruf sonucu elde edilecek kaynaklarla kalkınma hamlesini destekleyip, gerektiğinde çeşitli alanlardaki sanayileşme hareketine kendi imkânlarıyla katılabilecek milli bir kuruluşa büyük ihtiyaç vardı. Bu amaçla bir bankanın kurulması zorunluydu.

★★★

Atatürk'ün baldızı Vecihe Hanım, bu fikrin doğuşunu bakın nasıl aktarıyor:
“Atatürk, İzmir'deki evimizin selamlık kısmında özel odasında çalışırdı. Bakanlarla bu çalışma odasında görüşürdü. Celal (Bayar) Bey de sık çağırdığı bakanlarındandı. Gene böyle bir gün, Celal Bey önce Atatürk ile onun çalışma odasında görüştü, sonra da bizim yanımıza geldi. Biz; Latife ablam, ben ve babam, selamlık bölümünde oturuyorduk. Babam ile Celal Bey arasında, Atatürk'ün 250 bin lirasının nasıl değerlendirilmesi gerektiği üzerinde konuşuldu. Babam ihracat ve ithalatın yabancılar tarafından yapıldığını hatırlatarak bu işleri yapacak bir Türk şirketinin kurulmasını önerdi. Celal Bey de bankacılık işlerinin de yabancılar elinde olduğunu hatırlatarak, milli bir banka kurulmasının daha yararlı olacağını söyledi. Sonunda da görüş birliğine vardılar. Bugün gibi aklımda; güzel bir akşamüstü idi. Daha sonra Atatürk de çalışma odasından çıkıp aramıza katıldı…'

isbankasi

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası'nın kuruluş fikri işte böyle doğmuştu. Nitekim Atatürk'ün direktifleri ve İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. Genel Müdür Celal Bayar'ın liderliğinde 2 şube ve 37 personel ile hizmete başladı. Bankanın 1 milyon TL olan  nominal sermayesinin 250 bin TL'lik bölümü, bizzat Atatürk tarafından karşılandı. Geri kalan bölüm binbir güçlükle toplandı.

★★★

9 Eylül 1924 günü, İzmir'de şenlik vardı. Çünkü o gün hem kurtuluş kutlanıyor, hem de bankanın İstasyon Caddesi'ndeki ilk şubesinin açılışı yapılıyordu. Törene devlet erkânı, hükümet üyeleri, mebuslar, kordiplomatik ile Ankara eşraf ve tüccarı davetliydi. Davetli sayısı 150'yi bulduğundan, ve bu kadar kişiyi alacak salon olmadığından, konuklar gruplar halinde ağırlanıyordu.
Törende dağıtılan limonata ve pastaların tutarı 120 lirayı buluyordu.

★★★

Yazımızın başlığı olan “kumbara”ya gelince:
Fotoğrafını gördüğünüz o kumbara, çocukluğumun efsanelerinden olduğu kadar, en büyük sevinçlerimin de kaynağıydı.
Çünkü kilidi açıldığında şakırtılarla dökülen bozuk paralar, tasarrufun hayatımızdaki önemini ve değerini anlatır, ayrıca çocuklara İş Bankası sevgisini aşılardı.
Nüfus cüzdanında “ekmek karnesi verilmiştir” damgası bulunan, okullarına yamalı giysiler ve pençe yapılmış kunduralarla giden yaşıtlarım, bu sözlerle demek istediğimi çok iyi anlarlar…

★★★

O nedenle İş Bankası sadece bir banka değil, Cumhuriyet'in ilk 10 yılındaki eşsiz kalkınma hamlesi ile bütünleşen sözde değil özde “yerli ve milli” bir anıt kurumdur!..
Kurucusu Atatürk, simgesi bu kumbaradır.

plusbanner2x
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more