Sözcü Plus Giriş

ABD’li generalden flaş açıklama: Yanlış yapıyoruz

ABD'nin Suriye'den çekilme kararıyla ilgili çatlak sesler yükselmeye devam ediyor. Daha önce bu karar için kendisine danışılmadığını söyleyen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, bu kez de Trump'ın çekilme kararını doğru bulmadığını ve IŞİD'in henüz mağlup edilmediğini öne sürdü.

09:30 -
ABD’li generalden flaş açıklama: Yanlış yapıyoruz

Votel, bir ABD kanalına yaptığı açıklamada, “Eğer askeri açıdan tavsiyem sorulsaydı, çekilme önerisinde bulunmazdım. IŞİD’in hala liderleri, savaşçıları ve kaynakları var. Dolayısıyla bu ağın peşinden gitmek için askeri baskıyı sürdürmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Umman’dan konuşan Votel, IŞİD’in ‘mağlup edildiği’ açıklamasını ancak artık örgütün tehdit oluşturmadığından emin olduğunda yapabileceğini söylerken, “Onları bozguna uğrattık dediğimde, bu artık örgütün ABD’ye veya müttefiklerimize doğrudan saldırı yapabilecek kapasiteye sahip olmadığı anlamına gelir. Ama hala çok güçlü bir ideolojiye sahipler dolayısıyla başkalarını teşvik edebilirler” dedi.

ABD Başkanı Trump, Aralık ayında yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini duyurmuştu. CENTCOM Komutanı Votel, daha önceki açıklamalarında Trump’ın askerlerini Suriye’den çekme kararıyla ilgili olarak kendisine danışılmadığını söylemişti.

Trump’ın bu kararına ABD yönetiminden de karşı çıkanlar olmuş ve Savunma Bakanı James Mattis ve IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etmişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more