Sözcü Plus Giriş

Akkuyu’daki nükleer santral inşaatıyla ilgili Rusya’dan lisans açıklaması!

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev, Mersin'de yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3. bloku ile ilgili inşaat lisansını önümüzdeki yılın mart ayında almayı umduklarını açıkladı.

18:23 -
Akkuyu’daki nükleer santral inşaatıyla ilgili Rusya’dan lisans açıklaması!

Sputnik’teki habere göre, basın mensuplarına Akkuyu NGS’nin yapımının gidişatı ile ilgili bilgi veren Lihaçev, 3. bloku ile ilgili inşaat lisansını önümüzdeki yılın mart ayında almayı umduklarını belirtti. Lihaçev, “Geçen yıl 1. blok ile ilgili lisans alınmıştı, çalışmalar tam hız devam ediyor, 28 Temmuz'da da 2. blok için alındı. Mart itibarıyla 3. blok ile ilgili lisansı almayı bekliyoruz” dedi ve ekledi:

“Aynı zamanda tüm altyapı çözümlerini de üretiyoruz. Özellikle de liman kuruldu, limanla ilgili de lisans alınacak, ilk ağır yükler bu yaz geldi.”

Lihaçev daha önce ise Akkuyu NGS'nin 3. blokunun inşaat lisansını bu yılsonu ya da önümüzdeki yılbaşı almayı beklediklerini duyurmuştu.

Akkuyu NGS’nin 2. enerji blokuna ait ilk beton dökümünün bu yılsonuna kadar yapılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERBir apartman bile Akkuyu'dan daha ciddi yapılıyorBir apartman bile Akkuyu'dan daha ciddi yapılıyor

YÜZDE YÜZÜ RUSLARA AİT

Hisselerinin yüzde 100'ünün Rusya'ya ait olan Akkuyu Nükleer proje şirketi, Akkuyu NGS projesini hayata geçiriyor. Rusya ile Türkiye'nin Akkuyu'nun inşaatı konusunda imzaladıkları anlaşmada, şirket hisselerinin yüzde 49'unu dış yatırımcılara satma imkânı öngörülüyor.

Daha önce birçok Türk şirketinin Akkuyu Nukleer şirketinin hisselerine ilgi duyduğu açıklanmıştı. Projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 22 milyar dolar.

Son güncelleme: 18:32 22.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more