Dünyaca ünlü kahve zincirine şok: 263.000 kahve makinesi geri çağrıldı

Türkiye'de de çok sayıda şubesi bulunan ABD merkezli kahve zinciri bir skandalla karşı karşıya... Dev şirketlere açılan milyon dolarlık davaların sıradan hale geldiği ABD'de kahve zincirinin sattığı french press kahve demleme sistemlerinin kırılarak yaralanmalara sebep olduğu ortaya çıktı. Şikayetler üzerine marka kahve makinelerini toplama kararı aldı.

Dünyaca ünlü kahve zincirine şok: 263.000 kahve makinesi geri çağrıldı

Seattle merkezli kahve zinciri, ABD ve Kanada’da satılan 263.200 french press kahve demleme sistemini geri çağırma kararı aldı. Markanın Kasım 2016 ile Ocak 2019 arasında sattığı sistem, cam haznenin içine eklenen kahve çekirdeğinin bir sistem aracılığıyla basılarak demlenmesini sağlıyor. Silindir hazne içindeki kahve daha sonra tüketilebiliyor.

Fakat markanın sattığı bu üründe hazneye basınç sağlayan bölmenin sapının koptuğu ve yaralanmalara sebep olduğu açıklandı. Şirkete ABD’den 8 şikayet geldiği ve Kanada’da da bir kişinin yaralandığı ifade edildi.

ABD Tüketici Güvenlik Komisyonu, ünlü markanın 263.200 ürünü geri çekme ve toplama kararı aldığını açıkladı. Böyle bir toplama sürecinin 5.3 milyon dolara mal olması bekleniyor. Şirketin hisseleri düşüş yaşarken, kahve zincirinin sözcüsü, “Şirketimiz müşterilerimiz ve çalışanlarımızın tehlikeye düşmemesi için ürünleri geri çağırıyor” dedi.