Sözcü Plus Giriş

Sözcü’ye atılan kara leke dünya basınının gündeminde

Noel tatili ve hafta sonu olmasına rağmen dünya basını Cuma günü Sözcü'ye verilen gazetecilik suçunu konuşmaya ve duyurmaya devam ediyor... Fransız, Alman, İtalyan ve Amerikan basını başta olmak üzere birçok medya kuruluşu ve haber ajansı Sözcü'ye verilen cezayı gündeme taşıyor.

Sozcu.com.tr
14:39 -
Sözcü’ye atılan kara leke dünya basınının gündeminde

27 Aralık 2019’da görülen karar duruşması ile birlikte Sözcü çalışanlarına ceza verilmesi başta Avrupa olmak üzere birçok ülkenin gündemine oturdu… Birçok uluslararası saygınlığı olan medya kuruluşu Sözcü gazetesine ve çalışanlarına verilen gazetecilik cezasını okurlarına aktardı.

Associated Press'in gelişme ile ilgili yaptığı haberi okurlarına, “Türkiye, muhalif gazetecilere hapis cezası verdi” başlığıyla duyuran Washington Post, “Bu dava Erdoğan yönetiminin kendisine muhalif olan haberlere karşı kısıtlamayı artıracağına dair endişeyi çoğalttı” yorumunu yaptı.

“KÖTÜ BİR ŞAKA”

Almanya’nın çok okunan haftalık gazetelerinden Die Zeit, Sözcü Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve avukat Celal Ülgen’in sözlerine yer verirken, uluslararası verilere göre Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğu belirtildi. Ülkenin çok okunan ulusal gazetelerinden Die Tageszeitung ise, Jürgen Gottschlich imzalı bir makaleye yer verdi.

“Türkiye’de gazetecilere karşı yargılama” üst başlığının kullanıldığı makalede, “Şimdi de ulusalcılar” başlığı tercih edildi. Sözcü’nün sahibi Burak Akbay’ın dosyasının ayrıldığı okurlara aktarılırken, “Sözcü’yü FETÖ’yü desteklemekle suçlamak kötü bir şaka. Sözcü çok sert bir Kemalist gazete ve hatta dogmatik bir laik olarak da tanımlanabilir” ifadesi yer aldı.

L’Express, Sözcü’ye verilen cezayı okurlarına duyurdu. Gazete, “Türkiye: Muhalif gazeteden 6 gazeteciye hapis cezası verildi” başlığını kullandı.

Fransız basını da Sözcü’ye verilen gazetecilik cezasını geniş bir şekilde duyurdu. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Le Figaro, “Sözcü gazetesi hükümeti eleştiren, ulusalcı ve laik bir gazete” yorumunu yaptı.

İLGİLİ HABERKARA LEKE... Tüm dünya aynı gerçeğe dikkat çekti!KARA LEKE... Tüm dünya aynı gerçeğe dikkat çekti!

Öte yandan haftalık haber dergisi L’Express de gelişmeyi Fransız haber ajansı AFP aracılığıyla okurlarına aktardı.

Stars and Stripes’ın haberinde Sözcü’nün laik ve muhalif bir yapıda yayın yaptığı belirtildi.

ABD’nin askeri alanda yayın yapan sayılı günlük gazetelerden Stars and Stripes da gelişmeyi okuyucularına duyurdu. Stars and Stripes, “Gazete Türkiye hükümetini ve politikalarını eleştiren haberleri ile biliniyordu. Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP, gazetenin hükümeti desteklemediği için hedef haline getirildiğini açıklıyor” ifadesini kullandı.

Sol tandanslı yayın yapan İngiliz gazetesi Morning Star, “Gazete çalışanları darbe girişimini destekledikleri gerekçesiyle hapis cezası aldı” başlığını kullandı.

İLGİLİ HABERSözcü'ye verilen gazetecilik cezası dünya basınındaSözcü'ye verilen gazetecilik cezası dünya basınında
Son güncelleme: 11:55 31.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more