Sözcü Plus Giriş

Resmi gazetede dikkat çeken ithalat düzenlemesi

Resmi Gazete'de yapılan bir otomobil ithalatı düzenlemesi Volkswagen'in Türkiye'de fabrika açması beklenen şu dönemde dikkat çekti.

Ali GÜLEN
08:00 -
Resmi gazetede dikkat çeken ithalat düzenlemesi

Volkswagen yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştükten sonra “Türkiye'ye yatırım eğilimine” girerken, önceki gün cumhurbaşkanlığı kararıyla Volkswagen'e, kimsenin pek bir anlam veremediği özel teşvik geldi.

1600 CC'NİN ALTINDAKİ OTOLARA AYRICALIK

Volkswagen için 7 Ağustos 2019 tarihli kararname ile açılan özel teşvike göre, 100 bin adet kapasiteli yeni bir otomobil fabrikası kuran veya yatırımını en az 100 bin artıran yatırımcılara verilen destekler devam edecek ve bu desteklere daha önce girdiği belirtilen A, B, C segmentli araçların dışında, silindir hacmi 1600 cc'nin altındaki otomobiller de girecek. Ve bunlar gümrük vergisi ödemeden ithal edilebilecek.

150 BİN ARAÇ GÜMRÜKSÜZ GELECEK

Yeni teşvik kararnamesi, 2012'de Hyundai için getirilmiş olan yasanın genişletilmesi şeklinde oldu. Buna göre getirilecek otomobil sayısı, teşvik belgesinde yer alan toplam otomobil sayısının yüzde 15'ini aşamayacak. Yani yüz bin otomobil üretilmesi halinde en az 15 bin otomobil, gümrük vergisi ödemeksizin Türkiye'ye sokulacak.

İLGİLİ HABERVolkswagen'in İzmir'de üretimine Merkel'den 'olur' geldiVolkswagen'in İzmir'de üretimine Merkel'den 'olur' geldi

 

Son güncelleme: 12:41 09.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more