Metro A.Ş, İBB’den kira indirimi istedi

İstanbul’daki raylı sistemleri işleten Metro İstanbul A.Ş, İBB’ye ödediği yüzde 15’lik kira payında indirim istedi. Metro İstanbul A.Ş’ye ait araçların kullanıldığı T1, T3, T4 ve M6 hatlarında kira olarak ödenen yüzde 15’lik hasılat oranı yüzde 5’e düşürüldü. Kararın ayrıntıların anlatan Hukuk Komisyonu’nun CHP’li Üyesi İsa Öztürk, "Neden şimdi kira indirimi istediklerini sorduk. Bize ‘ekonomik durum iyi iken sorun olmadı ama şimdi biz de ekonomik olarak sıkıntı yaşıyoruz. Zam yapmamak için çare arıyoruz’ dediler." ifadelerini kullandı. 

Metro A.Ş, İBB’den kira indirimi istedi

İETT Genel Müdürlüğü'nün yetkisindeki tüm raylı sistem, füniküler ve teleferik hatları 2011 yılında 30 yıllığına İBB şirketlerinden Metro İstanbul A.Ş'ye devredildi. Devir kapsamında yolcu hasılatının yüzde 20'sinin, reklam ve işgaliye gibi yolculuk dışı hasılatın ise yüzde 50'sinin İBB'ye ödenmesi kararlaştırıldı.

2017 yılında bu konuda bir meclis kararı alınarak indirime gidildi. İşletmecilik hasılatın yüzde 15'inin İBB'ye ödenmesine karar verildi. Metro A.Ş 29 Kasım 2018 tarihinde tekrar İBB'ye başvurarak revizyon talebinde bulundu. Talep, İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumunda gündeme geldi. Talep başvurusunda, Bağcılar-Kabataş (T1), Kadıköy-Moda (T3), Topkapı-Mescidi Selam (T4) tramvay hatlarında işletilen 181 araç ve Levent-Boğaziçi Üniversitesi (M6) metro hattında işletilen 32 araç olmak üzere toplam 213 raylı sistem aracının mülkiyetinin Metro İstanbul A.Ş'ye ait olduğu belirtildi.

TÜM HATLARDA YÜZDE 15 ORANINDA KİRA

Tüm hatlarda yüzde 15 kira oranı uygulandığı, sürdürülebilir işletme faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde devam ettirilebilmesi için mülkiyeti Metro İstanbul A.Ş'ye ait araçlarla herhangi bir kiralama veya ticari karşılık olmaksızın işletilen T1, T3,T4,M6 hatlarında kiralama bedelinin revize edilmesi gereğinin ortaya çıktığı kaydedildi. Metro İstanbul, mülkiyeti kendine ait araçların kullanıldığı hatlarının yolculuk gelirlerinin yüzde 3'ünün İBB'ye kira olarak ödenmesini, diğer hatlarda mevcut kira oranının korunarak yüzde 15 olarak kalmasını önerdi. İlgili komisyonlar tarafından yapılan değerlendirmede yüzde 3'lük kira oranı talebi yüzde 5'e çıkarılıp diğer hatlardaki yüzde 15'lik oran korunarak düzenleme yapıldı. Karar ocak ayı İBB Meclis oturumunda oy çokluğu ile kabul edildi.

İBB şirketleri 94.5 milyon lira zararda İlginizi Çekebilir İBB şirketleri 94.5 milyon lira zararda

ELEKTRİK ZAMMI ZORA SOKTU

Kararın ayrıntılarını SÖZCÜ'ye anlatan Hukuk Komisyonu'nun CHP'li Üyesi İsa Öztürk, “Komisyonda verilen bilgiye göre Metro A.Ş'nin vagonların sahibi olduktan sonra aynı oranda kira ödemesi Sayıştay raporlarında eleştiri konusu yapılmış. Bu yüzden düzenlemeye ihtiyaç duymuşlar. Yalnız bu rapor çıkalı uzun zaman oluyor. Neden şimdi kira indirimi istediklerini sorduk. Bize ‘ekonomik durum iyi iken sorun olmadı ama şimdi biz de ekonomik olarak sıkıntı yaşıyoruz. Zam yapmamak için çare arıyoruz' dediler. Şirketin en büyük gideri elektrik. Elektriğe yapılan zamlar nedeniyle enerji maliyeti artan İBB şirketi, seçim öncesi bilet fiyatlarına zam yapmamak için kira indirimi istedi” dedi. Metro A.Ş'nin esas gelir kaynağı olan reklam ünitelerinin de Sayıştay'ın mevzuata aykırı bulması nedeniyle artık şirket tarafından işletilmeyeceğini aktaran Öztürk “Komisyonda, bunun ciddi bir gelir kaybı yarattığını söylediler. Reklam gelirine denk gelecek oranda kira indirimine gidildi” dedi. Öztürk, kısa süre önce İSPARK'ın da benzer şekilde kira indirimi istediğini hatırlatarak İBB şirketleri verimli bir şekilde işletilmediği için bu karara ret oyu verdiklerini belirtti.

110 MİLYON LİRA, 87 MİLYON LİRAYA DÜŞECEK

Öztürk'ün verdiği bilgiye göre Metro A.Ş, 2018 yılında İBB'ye yaklaşık 110 milyon 438 bin lira kira ödedi. Yüzde 15'lik kira oranının yüzde 3'e düşürülmesi ile 83 milyon lira kira ödemeyi planlayan Metro A.Ş, reklam gelirinden kaybettiği yaklaşık 27 milyon lirayı bu şekilde denkleştirmeyi planlıyordu. İBB'nin uygun bulduğu yüzde 5'lik orana göre yıllık yaklaşık 87 milyon liralık kira ödemesi yapılacak.