Sözcü Plus Giriş

142 bin liralık Man adası kararı bozuldu

İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Man Adası belgelerine ilişkin sözleri nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada toplam 694 bin lira tazminat ödemeye mahkum eden yerel mahkeme kararını bozdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel ise bozma kararının yanlış yorumlandığını savundu.

Asuman ARANCA
14:00 -
142 bin liralık Man adası kararı bozuldu

İstinaf mahkemesi bozma kararında “Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik tarafından yapılan reddi hakim taleplerinin yerine getirilmemesini'' gösterdi. Karar uyarınca, dosya önce yerel mahkemeye gönderilecek. Reddi hakim talebini ise üst mahkeme karara bağlayacak. Talep kabul edilirse davalar yeni hakimler tarafından yeniden ele alınacak.

CÜBBESİNİ ÇIKARIP TERK ETMİŞTİ

Yargılama aşamasında Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, davalara bakan üç ayrı mahkemenin hakiminin de HSK tarafından değiştirildiğini ve
delil toplanmadığını belirterek reddi hakim istemiş, bu talep geri çevrilince Çelik de cüppesini çıkarıp duruşma salonunu terk etmişti. Avukat Çelik, her üç davayı da istinafa taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi 3 kararı da bozdu. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çelik, İstinaf Mahkemesinin kararını SÖZCÜ şöyle değerlendirdi: ‘'Man adası özelinde Genel Başkanımız tarafından yapılan açıklamalar sonrası davalar açıldı. Ancak davaların haksız olduğunu, Genel Başkanın açıklamalarının da doğru olduğunu bilen davacı Erdoğan'ın avukatları meşru olmayan yollarla hakimlerin değişmesini sağladı. Tüm taleplerimiz o hakimlerce reddedilip tazminata karar verildi. O aşamada dahi hukuksuz kararların yok hükmünde olduğu ve gelinen süreçte haklılığımız ortaya çıktı. Baskı altındaki Türk yargısı iyi bir ders verildi ‘'

ERDOĞAN’IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “Man Adası” davası kapsamında ödemeye mahkum edildiği 142 bin liralık manevi tazminat kararlarına ilişkin istinaf tarafından bozma kararı verildiği yönüne yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı:

DOSYANIN ESASI İNCELENMEDİ

Özel, açıklamasında şunları kaydetti: “Davalı sıfatını koruyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu lehine bozma kararı verildiği yönündeki kamuoyunu yanıltıcı haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu minvalde yerel mahkemeler tarafından verilen kararlara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) tarafından usule ilişkin bir bozma kararı verilmiş olup dosyanın esası incelenmemiştir. Yerel mahkemede açılan ve müvekkillere atılan iftira yollu hareketlere ilişkin kazanılan tazminat miktarları vekil sıfatıyla icraya konulmuş olup, yatırılan tazminat miktarları icra dosyasında depo edilmiştir.”

VERİLEN KARAR USULİ YÖNDEN BOZMA

Bölge Adliye Mahkemesi tarafından usuli eksikliklerin giderilmesi nedeniyle verilen bozma kararının dosyadaki davalı tarafından işlenen haksız fiil tazminat miktarına ilişkin olmadığını belirten Özel, verilen kararın sadece usuli yönden bir bozma kararı olduğunu vurguladı.

MAN ADASI BELGELERİ NEDİR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak bahsedilen Man adasındaki şirkete 2011 yılında gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

Son güncelleme: 15:33 08.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more