CHP’li Karabıyık: İşsizliğin faturası toplumsal huzurumuza kesiliyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile TUİK tarafından önceki gün açıklanan Haziran ayı işsizlik oranlarını ve işsizliğin sosyal etkilerini değerlendirdi.

CHP’li Karabıyık: İşsizliğin faturası toplumsal huzurumuza kesiliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yüzde 13.3 olarak açıkladığı Haziran ayı işsizlik oranının, tarım dışı işsizlikte yüzde 15.3 seviyesinde gerçekleştiğini, genç işsizlik oranının ise yüzde 24.8 olduğunu dile getiren Karabıyık, “Ülkemizde ekonomik ve sosyal sorunların, işsizliğin ve yoksulluğun tetiklediği bunalım, sosyal bozulmaları da beraberinde getiriyor. 2018 yılının aynı ayına göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişiye ulaşan işsiz vatandaşlarımızın aileleri de eklendiğinde, işsizlik neredeyse 15 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendirmektedir; çünkü oğlunun işsizliği, eşinin emeklilik sorunları, kızının istihdam edilemeyişi, ailenin bütününü etkiliyor” dedi.

CHP'li Karabıyık: İktidar kamu çalışanlarını görmezden gelmeye devam ediyor İlginizi Çekebilir CHP'li Karabıyık: İktidar kamu çalışanlarını görmezden gelmeye devam ediyor

“CİDDİ ARTIŞ YAŞANIYOR”

İşsizliğin ve yoksulluğun vatandaşların ruh sağlığını etkilediğini vurgulayan Karabıyık, “Suçlanma oranlarında, boşanmalarda, şiddet ve cinayetlerde, depresyon ve hatta intihar oranlarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Hırsızlık ve yüz kızartıcı suçlarda artış, kayıt dışı istihdam, kredi kartı borçları nedeniyle cinnet geçirip uygulanan şiddet ve işlenen cinayetler, kadına karşı şiddet, evden kaçma ve cinsel istismar, beyin göçü gibi birçok sorunla karşı karşıyayız. İşsizlik korkusu gençlerimizi üniversite sıralarında sarmakta, geleceğimizin temeli gençlerimiz yurtdışına yerleşmeyi hedeflemektedir. Toplumumuzu ileri götürecek eğitimli gençlerimizin işsizlik ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşadığı beyin göçü, kısa ve uzun vadede önemli sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle işsizliği yalnızca ekonomik bir sorun olarak değil sosyal bozulmalara neden olan toplumsal bir sorun olarak değerlendirmek gerekir” açıklamasında bulundu.

CHP'li Karabıyık: OECD ülkeleri arasında son sıradayız İlginizi Çekebilir CHP'li Karabıyık: OECD ülkeleri arasında son sıradayız

“İŞSİZLİK SOSYAL BOZULMALARI DA BERABERİNDE GETİRMEKTEDİR!”

Hazırladıkları ‘Sosyal Bozulmalar Raporu’ ile ekonomik sorunların neden olduğu ve toplumu derinden etkileyen tahribatları incelediklerini kaydeden Karabıyık, “Stres, huzursuzluk, mutsuzluk, endişe ve kaos pek çok insanın hayatını adeta bir kabusa dönüştürmektedir. Günümüzde karşı karşıya olduğumuz önemli bir sorun toplumun temelini oluşturan sosyal yapılardaki bozulmadır. Bu bozulma, vatandaşlar arasında birleştirici ve kaynaştırıcı özelliği ile en önemli unsur olan sosyal değerleri tahrip ettiğinde, işsizliğin, yoksulluğun, enflasyonun, ekonomik krizin asıl faturası toplumsal huzurumuza kesilmektedir. Toplumsal çöküş değişik şekillerde kendini göstermektedir; AKP'nin 17 yıllık tahribatının sonucunda, boşanmalar yüzde 49, kadına şiddet davaları yüzde 366 (2010-2017 arası), cinsel taciz yüzde 449, kadın cinayetleri yüzde 566, adam öldürme yüzde 358, çocukların cinsel istismarı yüzde 700, uyuşturucuya bağlı ölümler yüzde 550, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı, yüzde 337,7 artmıştır ve bu tablo, ekonomi yönetimindeki hataların yarattığı toplumsal sorunun boyutunu açıkça göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...