Sözcü Plus Giriş

CHP’li vekil o helikopterleri sormuş

İstanbul Çekmeköy'de dün düşen ve 4 askerimize mezar olan UH-1 tipi helikopterle ilgili çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Bu kazadan 2 buçuk ay önce de aynı tip bir helikopter yine Çekmeköy'de yerleşim alanına düşmüş o kazada da 5 askerimiz şehit olmuştu. Bu kazanın ardından CHP'li vekil Murat Emir, Milli Savunma Bakanlığı’na ‘helikopterleri TSK envanterinden ne zaman çıkaracaksınız?” diye sormuş, Bakanlık bu soruya “2032 yılına kadar kullanılacak” diye yanıt vermiş.

Zeynep GÜRCANLI
11:44 -
CHP’li vekil o helikopterleri sormuş

İstanbul Çekmköy'da düşen helikopterin kullanım süresinin daha önce tartışma konusu olduğu ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçen Kasım ayında aynı tip helikopterin kaza yapması sonucu Milli Savunma Bakanlığı'na ‘helikopterleri TSK envanterinden ne zaman çıkaracaksınız?” diye sormuş, Bakanlık “2032 yılına kadar kullanılacak” yanıtı vermişti.

Emir, Sözcü'ye yaptığı açıklamada “Daha kaç kere canımız yanacak?” diye sordu.

Geçtiğimiz Kasım ayında Sancaktepe'de yine aynı tip helikopterde 5 askerimizie zaman şehit verdiğimiz kazanın ardından CİMER aracılığı ile Milli Savunma Bakanlığı'na yönelttiği UH-1 tipi helikopterlerin TSK envanterinden ne zaman çıkarılmasının planladığı sorusuna “bu sürecin 2015 yılından başladığı ve 2032 yılına kadar süreceği” yanıtının verildiğini hatırlatan Emir, “ Daha kaç ocak sönecek?” dedi.

Son 3 ay içinde aynı helikopter yüzünden 9 askerimizi şehit verdiğimizi, sicili bozuk bu helikopterleri kullanma ısrarının artık hiçbir şekilde açıklanamayacağını ifade eden CHP'li Emir, “ Başta ABD olmak üzere dünya üzerinde pek çok ülke bugün bu tip helikopterleri emekliye ayırmıştır. Her ne kadar yapılan açıklamalarda UH 1'lere toz kondurulmasa da, bunların sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde kullanıldığı, helikopterlerin revizyondan geçirildiği ifade edilse de sicili hayli kabarık olduğu bu son kazayla tescillenmiş helikopterlerin kullanılmasındaki ısrar artık kamuoyunun anlayış ve idrak sınırlarını aşmıştır” dedi.

Emir, “ ‘Biz uyarmıştık' demek, kurmak istediğimiz son cümle lakin aynı tip helikopterle peş peşe bu kazaların yaşanmasının ‘Acı bir tesadüf' olarak açıklanamayacağı artık ortadadır. Kazanın sebebinin en kısa sürede ortaya konması gerekliliği bir yana, TSK'nın bu helikopterleri envarterden çıkarma sürecini yeniden gözde geçirmesi gerektiği aşikardır.” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERİstanbul'da helikopter düştü: Dört askerimiz sehitİstanbul'da helikopter düştü: Dört askerimiz sehit İLGİLİ HABERHelikopter kazasında şehit olan askerlerin isimleri belli olduHelikopter kazasında şehit olan askerlerin isimleri belli oldu İLGİLİ HABERSon dakika: Helikopterin düşme anı görüntüleri ortaya çıktı!Son dakika: Helikopterin düşme anı görüntüleri ortaya çıktı! İLGİLİ HABERÇekmeköy'de düşen helikopterle ilgili CHP'li vekilden inanılmaz iddiaÇekmeköy'de düşen helikopterle ilgili CHP'li vekilden inanılmaz iddia
Son güncelleme: 11:59 12.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more