Erdoğan’dan güvenli bölge için flaş çıkış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye Kürt kardeşlerimizin de devletidir, onun için biz Kobani'ye kapılarımızı açtık. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, oyuna gelmeyin, PKK teröristlerinin yandaşlarına oylarınızı vererek zayi etmeyin" dedi. Erdoğan grup toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ise "Güvenli bölge konusuna olumlu bakıyorum. Güvenli bölgeyi teröristlere terk edemeyiz. 20 mil daha da uzatılabilir. Güvenli bölgede koalisyon güçleriyle birlikte hareket edebiliriz. YPG böyle bir projenin içinde yer alamaz, onlar terörist. " diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi;

“31 Ocak’ta büyük seçim kampanyamızı başlatacağız. İlk defa aday gösterdiğimiz ve diğer aday gösterdiğimiz arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz

Kendisi veya istediği birisi aday olamadı diye partimize tavır alan kişi bizim gözümüzde heçbir zaman AK Partili olmamış, olamamıştır. Biz egosunun peşinde değil davasının peşinde yürüyen isimlerlerle yürüdük. Bunların hepse nasip, biz layık olanı kenara koymayız. Meselemiz sen ben kavgası değil, görev her an bir kişiye düşebilir düşüyor.

31 Mart öncesinde  ülkemizde çok garip birliktelikler ortaya çıkmaya başladı. CHP baktı ki FETÖ’cüler tek başına yetmiyor şimdi onun yanına PKK’lıları da aldılar. Milletin içinde olmadığı bu tür siyasal mühendisliklerin başarılı olması mümkün değildir. Ülkede neler oluyor diye dertleri yok. Hedef küçük olunca siyaset de küçük oluyor. Ülkenin zarar görmesi umurlarında değil, iktidarın üzerine konmanın hayalini kuruyorlar. ABD’nin ülkemize yönelik olumsuz adımlarına kadar tüm bu konulara “acaba bu sefer olacak mı” gözüyle bakmışlardır. Umutlarını şahsımın ve AK Partinin ayağının tökezlemesine bağlamışlar. Hamdolsun 2023 hedeflerine adım adım yürümeyi sürdürüyoruz.

TÜRKİYE’Yİ HEDEFLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ

Karşımıza çıkartılan engeller sebeyle kaybettiğimiz zamanın farkındayız. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi bunun için tarihi bir fırsat oldu. Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracağız.

Nuri Demirağlar’ın önünün nasıl kesildiğini belirtmezsek milletimize bini nasıl söyleriz. Savaş uçaklarını üretmek için harekete geçenlerin önünü bedava uçak diye kesenleri söylemelim mi. Türkiye bu zihniyeti ezip yok etmelidir. Kılıçdaroğlu ve avanelerinin referansı işte bu tek parti dönemidir. Türkiye bunlara rağmen 16 yılda 3.5 kat büyümüştür.

Suriye’yi kan ve gözyaşı gölüne çeviren nice güçler bölgede cirit atarken Türkiye’nin elleri kolları bağlı bir şekilde beklemesini isteyenler, aynı krizi bizim topraklarımıza da taşıma hesabı yapanlardır. Hiç kimseye böyle bir fırsatı vermedik, vermeyeceğiz.

KELDANİLERE,  EZİDİLERE, KÜRTLERE, ARAPLARA KAPIMIZI AÇTIK

Saddam Hüseyin döneminden itibaren biz Keldanileri, Ezidileri, Arapları, Kürtleri ülkemizde misafir ettik. Şimdi de yine Suriye ve Irak’tan Araplar, Kobani’den Kürt kardeşlerimizi misafir ettik mi ediyoruz. Biz teröristlere kapılarımızı kapattık. Onları bu ülkede asla barındırmayacağız. PKK, PYD, YPG, DEAŞ ülkemizde asla barınamaz, onları sınırlarımız dışında da o çukurlara gömeriz. PKK YPG’nin Afrin’deki varlığına çok büyük darbe vurduk. İnşallah İdlib’i huzur ve güven beldesi haline getireceğiz. Dün akşam baktım ki Afrin’de gençler futbol oynuyor. Bu bir kararlılığın neticesidir. Şimdi sırada Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör unsurları ile daha aşağılarda yuvalanan DEAŞ artıkları bulunuyor.

SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGE

ABD ile Suriye meselesinde farklı yaklaşımlara sahip olduk. Bu bizi üzdü, biz stratejik ortağız. İlişkilerimiz adeta zehirlendi. Bize ifade edilen yaklaşımlar sahaya yansımadı. Biz de hazırlıklarımızı yaptık. Sayın başkan ABD’nin Suriye’deki askerlerini tümüyle çekeceklerini DEAŞ artıklarıyla mücadeliye Türkiye’ye bırakacıklarını açık bir şekilde ifade etti. Bunun üzerine askeri harekatımızı bir süre askıya aldık. İlerleyen süreçte ABD ile Suriye konusunda ilişkilerin iyileşmesini istemeyen bazı isimler görevden alındı. Biz de operasyonu beklemeye aldık. Dün Trump’ın açıklamaları bizi ve arkadaşlarımızı üzdü. Dün gece bir görüşmemiz oldu. Kendisi ABD askerlerinin çekileceğini teyit etti. Suriye’de sınır hattı boyunca bizim tarafımızdan oluşturulacak güvenli bölge dahil, hatırlayın Obama döneminden itibaren benim vurguladığım bu güvenli bölge konusu 20 mil olarak kendileri tarafından da ifade edildi ki, bu da 30 kilometreyi aşkın bir derinlikte bir güvenli bölge. Gündemimizdeki tüm konularda ekiplerimiz olarak görüşmenin devam etmesine karar verdik. Oradaki özellikle Hristiyanlara bu terör örgütlerinin neler yaptıklarından bilgisi yoktu ki bizim aydınlatmamız ile bu durumdan memnun oldu.

Türkiye bu meseleyi müttefiklik ruhuna göre çözmeyi her zaman öne çıkaracaktır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu ülkede yaşayan herkesin Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla hepsinin devletidir. Biz bu tür ayrımcılıklara asla müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyiz, Türkiye Kürt kardeşlerimizin de devletidir, onun için biz Kobani’ye kapılarımızı açtık. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, oyuna gelmeyin, PKK teröristlerinin yandaşlarına oylarınızı vererek zayi etmeyin.”

ÇIKIŞTA GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede yapılaşmaya ilişkin, “Özellikle biz TOKİ olarak bu işin içerisine girebiliriz. Başta Amerika olmak üzere koalisyon güçleri lojistik olarak maddi destekleri bize verirlerse bu insanların güvenliğini de orada koruma kaydıyla böyle bir güvenli bölgeyi halletmiş oluruz. Ve bu göçü de engeller.” dedi. Erdoğan ayrıca Putin ile bir görüşme yapacağını belirterek, “Büyük ihtimalle ayın 23’ünde Sayın Putin’le bire bir görüşme yapacağım” ifadelerini kullandı.

Dengesizliğin böylesi: Trump skandal tweet'ten 24 saat sonra 180 derece döndü İlginizi Çekebilir Dengesizliğin böylesi: Trump skandal tweet'ten 24 saat sonra 180 derece döndü