Sözcü Plus Giriş

Kaftancıoğlu kararına ilk tepkiler: Seçim başarısı cezalandırıldı

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen ertelemesiz 9 yıl 8 ay hapis cezasına tepki yağdı. 

15:53 -
Kaftancıoğlu kararına ilk tepkiler: Seçim başarısı cezalandırıldı

2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan ertelemesiz 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaftancıoğlu hakkında verilen karara ilk tepki duruşmaları da takip eden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi. Tanrıkulu, twitter hesabından yaptığı açıklamada “İstanbul İl Başkanımız Sn. #CananKaftancıoğlu 5 ayrı suçtan ertelemesiz 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Siyaset ve yargı mühendisliği çalıştı. İstanbul’daki seçim başarısı cezalandırıldı.” dedi.


CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı-Ordu Milletvekili Seyit Torun ise kararın ardından şu mesajı paylaştı: “Karar 5 ayrı suçlamadan değil, sadece demokrasinin galip gelmesinden dolayı alındı! Yıldıramayacaksınız, susturamayacaksınız! Mücadelemiz yeni başlıyor.”

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel karara şu sözlerle tepki gösterdi: “İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza yok hükmündedir.  Yürütmenin başının verdiği talimatın gereği yapılmıştır. İstanbul’da israf düzeninin sonlandırılmasının birilerini rahatsız ettiği açıktır.”

Karara tepki gösterenler arasında Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay da var. Atay sosyal medya hesabından, “Canan Kaftancıoğlu'na verilen 9 yıl 8 aylık cezanın tek sebebi, AKP faşist bloğunun İstanbul'da yaşadığı hezimetin önemli aktörlerinden biri olması. Bu hukuk değil intikamdır falat bilinmelidir ki #CananKaftancıoğluYalnızDeğildir AKP-MHP bloğu ne olursa olsun gitmeye mahkumdur!”


İşte karar sonrası sosyal medyadan gelen tepkiler:

Sanatçı Levent Üzümcü:
Alenen suçlu insanlar ellerini kollarını sallayarak demeçler verirken, Canan Kaftancıoğlu'na verilen ceza ne denli korkunç bir düzenin içinde yaşadığımızın resmidir. Ne yaparsanız yapın, neyin rövanşını almaya çalışırsanız çalışın, sonunda gerçek suçlular yargılanacak!

HDP Milletvekili Ahmet Şık:
Canan Kaftancıoğlu'na, siyasi iktidarın verdiği talimatı tebliğ eden heyet başkanı, daha önce de Selahattin Demirtaş (4 yıl 8 ay) ve Selçuk Kozağaçlı (11 yıl 3 ay) için aynı görevi üstlenerek rüştünü ispatlamıştı.

CHP eski Milletvekili ve sanatçı Sabahat Akkiraz:
İstanbul İl Başkanımız tweetleri yüzünden 9 yıl hapis cezası alıyor. Kadınları sokakta öldürenler, çocuklara tecavüz edenler,arsızlık,hırsızlık yapanlar, yetim hakkı yiyenler, insanları otele doldurup yakanlar, mitingleri bombalayanlar ellerini kollarını sallayarak gezsin öyle mi?

Gazeteci Mirgün Cabas
“Canan Kaftancıoğlu beş ayrı suçtan değil, tek bir suçtan mahkum edildi: İstanbul’u söke söke alma suçuna ortak olmaktan (bunu yüzündeki soğukkanlı ifadeyi hiç bozmadan yapması da cezayı artırdı muhtemelen)

Son güncelleme: 16:59 06.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more