Sözcü Plus Giriş

Kaz Dağları’nda binlerce ağaç kesen maden şirketinin faaliyeti durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Kaz Dağları açıklaması... Bakan Kurum, binlerce ağaç kesen maden şirketinin ruhsatıyla ilgili süreci durduklarını söyledi.

Mehmet ANDAÇ
Güncellenme: 15:13, 12/11/2019
Kaz Dağları’nda binlerce ağaç kesen maden şirketinin faaliyeti durduruldu

TBMM’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ona bağlı kurum ile kuruluşların 2020 yılı bütçe görüşmeleri sırasında CHP'li vekiller Kaz Dağları'nda binlerce ağaç kesen maden şirketinin ruhsatının durumunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu. Söz konusu sürecin durdurulduğunu belirten Kurum şunları söyledi:

“Çanakkale ‘Kirazlı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’ kapsamında biz de ilgili bakanlıklarla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı nezdinde bir araya geldik ve burada hakikaten yapılan bir yanlış olup olmadığının tespiti ve gerekirse verilmiş ruhsatların durdurulması dâhil her türlü süreci o toplantı çerçevesinde değerlendirdik. Biz de doğamızı, çevremizi herkes gibi korumak istiyoruz. Bize bırakılmış emanetleri çocuklarımıza en iyi şekilde koruyarak aktarmak istiyoruz ki bu çerçevede zaten bu süreci de durdurduk.”

Bir süredir ruhsatı yenilenmeyen maden şirketinin yakın zamanda maden arama ve çıkartma faaliyetlerini sonlandıracağı iddia ediliyor.

200 BİN AĞAÇ KESEN FİRMA FAALİYETİNİ ERTELEMİŞTİ

Kaz Dağları'nda yaklaşık 200 bin ağaç kesen Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi, 13 Ekim'de dolan inşaat ruhsatı için uzatma başvurusunda bulunmuştu. Maden ve Petrol İşler Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı uzatma talebi kabul edilen şirketler arasında Doğu Biga Madencilik yer almamıştı. Bunun üzerine şirket madencilik faaliyetlerini ruhsatlandırma yapılana kadar ertelediğini açıklamıştı.

İlginizi ÇekebilirKazdağları'ndaki Alamos Gold firmasına ikinci kez ruhsat çıkmadıKazdağları'ndaki Alamos Gold firmasına ikinci kez ruhsat çıkmadı

KAZ DAĞLARI’NDA NE OLMUŞTU?

Çanakkale'nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Çok büyük tepki sonrası birçok siyasetçi, sanatçı ve vatandaş Kaz Dağları'nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. 26 Temmuz'da da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesine yakın bir alana kamp kurularak, ‘Su ve Vicdan' nöbetlerine başlatılmıştı.

İlginizi Çekebilir'Kaz Dağları'nı kaybetmenin Türkiye'ye zararları çok ağır olur''Kaz Dağları'nı kaybetmenin Türkiye'ye zararları çok ağır olur'