Maltepe’deki oy sayımına ‘baskın’ arası! İşte o tutanak…

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'ndaki Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP'li ve AKP'liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Yaşanan gerginliğin ardından sayıma sabah saatlerine kadar ara verildi. Sayım işleminin hakimlerin verdiği karar üzerine iki değil '20 kurul'la devam etmesi de kararlaştırıldı. Söz konusu 'baskın' cep telefonu ile çekilen görüntülerde de YSK heyetinin resmi tutanağında da tüm ayrıntılarına kadar yer buldu.

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alması için Maltepe’deki sayımın sona ermesi bekleniyor. İlçedeki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde oy sayım işlemleri esnasında dün gece olaylar çıktı. Sayımı yerinde takip eden CHP’li Barış Yarkadaş, çıkan gerginliği dakika dakika kamuoyuna duyurdu.

“MHP VE AKP’LİLER ÇALIŞMALARI DURDURDU, ÖZEL HAREKAT DEVREYE GİRDİ”

Yarkadaş dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı artırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP'liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine Özel Harekat duruma müdahale etti ve salona girdi.” dedi. AKP ve MHP'lilerin oy sayım alanına girip hakimleri alenen tehdit ettiğini savunan Yarkadaş “AKP ve MHP oyların sayılmasını neden istemiyor? Kurul sayısının artırılacağını medya bile biliyorken ‘Bizim haberimiz yoktu' demenin anlamı nedir?” diye yaşananlara tepki gösterdi.

TUTANAK ALTINA ALINDI

Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nda yaşananlar, İl Seçim Kurulu heyeti tarafından kayıt altına alınan tutanağa da yansıdı. Tutanakta AKP ve MHP İlçe başkanlarının beraberlerinde getirdikleri adamlarla birlikte, zorla sayım işlemini durdurdukları vurgulandı.

İŞTE O TUTANAK

Tutanakta “Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanları bağırarak ve beraberlerindeki çok sayıda kişilerle birlikte sayım işleminin yapıldığı salona girip çalışma ortamını engellemeleri, sayım için görevlendirdikleri parti gözlemcilerini geri çağırarak dışarı çıkartmaları, kargaşa ve kavga ortamı yaratmaları nedeniyle YSK’nın kararları doğrultusunda yeniden sayım işlemine 13/04/2019 tarih ve saat 08:30’a kadar ara verildiği, bu olaylar göz önüne alınarak, bundan sonraki çalışmaların selameti açısından;
1)Yeniden sayım işlemi yapılan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve sadece siyasi partilerin 2’şer kişi milletvekili dışında başka hiçbir kimsenin alınmamasına,
2)Salon girişinde bulunan boş camlı alan önüne her siyasi partiden en fazla 3 kişinin bulundurulmasına ve bu alana çay kavhe ve yiyecek içecek teşkilatının kurulmamasına,
3) Kararın gereğinin yapılması için Maltepe Kaymakamlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, siyasi partilere gönderilmesine karar verildi” ifadelerine yer verildi.