Sözcü Plus Giriş

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki dört parti ortak bir bildiriye imza atarak Avrupa Parlamentosu’nun (AP) kararını kınadı. Partilerin ortak bildirisnde, “Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda hazır bulunan siyasi parti grupları olarak Ülkemizce Suriye’nin kuzeyindeki terör odaklarına karşı icra edilen Barış Pınarı Harekâtı hakkında bugün Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen kararı yüce milletimiz adına TBMM olarak bütünüyle reddediyor, kınıyoruz” denildi.

AP aldığı kararla Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını kınamış ve Türkiye’nin Gümrük Birliği üyeliğinin askıya alınmasını talep etmişti.

İLGİLİ HABERAP'den skandal Türkiye kararıAP'den skandal Türkiye kararı

NE OLMUŞTU?

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyonunu kınayan bir karar alarak Türkiye’nin operasyonunu kınamıştı.

Strasbourg’daki genel kurul toplantılarında alınan kararda, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna tek taraflı askeri müdahalesi şiddetle kınandı”, müdahalenin, “uluslararası hukuku ihlal ettiği, bölgede istikrar ve güveni zedelediği, sivillerin yerlerinden olmasına yol açtığı ve IŞİD’in yeniden doğuşuna katkı sağlayabileceği” görüşlerine yer verilmişti.

Kararda AB’den, “Suriye’nin kuzeydoğusundaki tırmanışı önlemek amacıyla caydırıcı faktör olarak Türk tarım ürünlerine yönelik tercihli rejimin askıya alınması ve son çare olarak da Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği’nin askıya alınması seçeneğinin değerlendirilmesi” istenilmişti.

İŞTE O BİLDİRİ

 

Son güncelleme: 11:21 30.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more