Sözcü Plus Giriş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı. Enkaz altından biri çocuk 4 kişi daha kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan, Kartal'da çöken 8 katlı binayla ilgili gece yarısı yeni bir açıklama geldi. 2 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili İçişleri Bakanı Soylu, 9 yaşındaki bir çocuk dahil enkaz altından 4 kişinin daha çıkarıldığını, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise toplam 7 binanın emniyet amaçlı boşaltığını söyledi. Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaralı sayısının 12, hayatını kaybedenlerin sayısının da üç olduğunu açıkladı. 02.42 sularında çöken binanın yanındaki 10 katlı binanın çökme ihtimaline karşı kurtarma çalışmalarına ara verildi

01:25 -

Kurtarma çalışmalarının sürdüğü noktada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gece yarısı son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Soylu, Kartal’da çöken binanın enkazından 1’i ağır 4 kişinin daha kurtarıldığını duyurdu.

Soylu, yaptığı açıklamada; “4 kişi daha enkazdan çıkarıldı. En son 9 yaşındaki Mahmut Tayyip çıkarıldı” dedi.

Süleyman Soylu, en son kurtarılan çocuğun sağlık durumuna ilişkin ise, “Şu anda durumu iyi, kendisiyle çokça konuşuldu. Bir ayağının üzerinde enkaz vardı.
Allah’a çok şükür kurtarıldı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, “Haber alınamayan kaç kişi var?” şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti: “Şu an bizim elimizde tespitler var. Müsaade ederseniz bu rakamları
tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim. Çünkü bu konularda vereceğimiz bir rakam bizi kendi adımıza bir spekülasyona iter. Onun için izniniz olarsa bizim
elimizde rakamlar var. Bu rakamlarla ilgili Sayın Valimiz açıkladı. Hanede 40 kişi oturuyor toplam. Misafirler de var. Misafirlerle ilgili ulaştıklarımız var, ulaşamadıklarımız var. Onun için vereceğimiz bir rakam farklı sonuca yol açar.”

KURUM: 5 FARKLI NOKTADA KURTARMA OPERASYONU SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Kartal’da çöken binaya ilişkin, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonun sürdüğünü bildirdi.

Kurum, yıkılan binanın yanındaki binada da tespitler yaptıklarını belirterek, “Binanın hem zemin hem de bodrum katındaki taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığını gördük. Bir kaç kolon ve perde yıkılmış durumda.” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika... İstanbul Valisi'nden yeni açıklamaSon dakika... İstanbul Valisi'nden yeni açıklama

Yanındaki binanın da risk teşkil ettiğini dile getiren Kurum, şunları söyledi:

“Yıkılma yönünü incelediğinizde kurtarma operasyonunun yapıldığı alana doğru yıkılma ihtimali var binanın. Hem AFAD Başkanlığımız hem de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzce bina anlık takip ediliyor. Şu an için binada bir hareketlilik söz konusu değil. Anlık takip ediyoruz. Olası bir problemde de kurtarma yapan arkadaşlarımızı uyaracak bir sistem de geliştirdik. Kurtarma operasyonuna verdiğimiz bu destekten sonra 5 ayrı noktada kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu noktalarda da vatandaşımızı hem görsel hem işitsel olarak duyduğumuz alanlar var. Bu alanlarda da inşallah kısa zamanda vatandaşımıza erişeceğiz.

” 7 BİNA EMNİYET AMAÇLI BOŞALTILDI “

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çöken binanın etrafındaki toplam 7 binanın emniyet amaçlı boşalttığını belirterek; ” Çünkü emniyet amaçlı olası bir problemde o binaların da etkilenme durumu var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz gerekli tespitleri yapıyor.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERSon dakika: İstanbul Valisi'nden Kartal'da çöken bina hakkında açıklama!Son dakika: İstanbul Valisi'nden Kartal'da çöken bina hakkında açıklama!

Alanda ruhsatı olan ancak iskanı olmayan bir çok bina mevcut olduğunu belirten Bakan Kurum, sözlerini, “İmarda 5-6 kat görünüp yerinde 8-10 kat olan binalar var. Bunların tespitlerini yapacağız. Şu an önceliğimiz göçük altındaki vatandaşlarımızın hayatı. Bu çalışmayı bütün birimlerimiz gayretli bir şekilde sürdürüyor.” diye tamamladı.

ÖLÜ SAYISI ÜÇE ÇIKTI

Çöken bina ile ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan bir açıklama daha geldi. Gazetecilere açıklama yapan Yerlikaya, “Yaralı kurtarılan vatandaşımız 12, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 oldu.” dedi. Öte yandan çöken binanın bitişiğindeki apartmanın kolonlarında kırıklar oluşması nedeniyle binanın çökme ihtimaline karşı saat 02.42’de çalışmalar durduruldu. AJANSLAR

Son güncelleme: 15:32 12.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more