Mersin’in Gülnar İlçe Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi

Mersin’in Gülnar ilçesindeki seçimler, Saadet Partisi adayının memurluktan istifa etmeden aday olması üzerine İlçe seçim kurulu tarafından iptal edildi. Karar CHP avukatlarının başvurusu üzerine alırken, seçimi MHP’li Alpaslan Ünüvar kazanmıştı. Seçime dair nihai karar Yüksek Seçim Kurulu’nda alınacak.

Mersin’in Gülnar İlçe Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi

CHP'nin avukatları Saadet Partisi Gülnar Belediye Başkan adayı Ercan Şahin'in, memurluktan istifa etmeden seçimlere katıldığı belirledi. Bunun üzerine CHP'li bir grup avukat İlçe Seçim Kurulu'na dilekçe ile başvurarak, ‘Yasal süresi içerisinde kamu görevinden istifa etmesi gerektiği halde etmeyerek, daha sonra istifa etmeden aday olması nedeniyle Belediye Başkanlık seçiminin iptaline' karar verilmesi talep ettiler.

Saadet Partisi adayı Gülnar adayı Ercan Şahin seçimlerde 67 oy almıştı.

İPTAL KARARI: 4 KABUL, 3 RET

Talep üzerine Hâkim Başkan Elif Öznur başkanlığında toplanan Gülnar İlçe Seçim Kurulu konuyu görüşerek karara bağladı. Başkan Öznur, üyeler Süleyman Usta ve Ramazan Şimşek, ‘Yapılan itirazın seçim sonucuna etkili olmadığı ve seçim iptalini gerektirmeyecek bir durum olduğu' görüşüyle iptal istemine ret oyu verdiler. Diğer üyeler, Ahmet Zeytun, Mustafa Güleviz, Duru Kır ve İsmet Şahin ise, SP adayı Ercan Şahin'in yasal süre içerisinde Toplum Sağlığı Merkezi'ndeki görevinden istifa etmediğinden itirazın kabulü yönünde oy kullandı.

MHP adayı Alpaslan Ünüvar 8 bin 760 oy alarak seçimi kazanmıştı.

Bu oylama sonrasında 7 hâkimden oluşan Gülnar Merkez İlçe Seçim Kurulu'nda oy çokluğu ile Gülnar Belediye Başkanlığı Seçimi iptal edildi. Söz konusu iptal kararı Gülnar Belediyesi'ne tebliği edilip, bir sureti İl Seçim Kurulu'na gönderildi. Seçimi kazanan MHP Adayı Alpaslan Ünüvar'ın, karara itiraz edeceği öğrenildi.

GÜLNAR'DAKİ SEÇİMLERDE NE OLMUŞTU?

20 bin 267 seçmenin 98 sandıkta oy kullandığı Gülnar İlçesi'nde 8 bin 760 oy alan MHP adayı Alpaslan Ünüvar seçimi kazanmıştı. En yakın rakibi CHP adayı Mehmet Kale 7 bin 840 oy alırken, seçimin iptaline neden olan SP adayı Ercan Şahin ise 67 oy, İyi Parti adayı Ahmet Sarı ise bin 083 oy almıştı.
Gülnar İlçesi Belediye Bakanlığı Seçim'inin iptali yönündeki karar, yapılacak itirazlardan sonra İl Seçim Kurulu'nda, nihai karar ise Yüksek Seçim Kurulu'nda alınacak.