Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu: Onların da arşivine bir şey girmesi lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı ve Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı skandal mektubu değerlendirdi.

00:00 -

TV5 kanalında katıldığı canlı yayında “Ateşkes sağlanmış olması güzel bir şey tabii” ifadesini kullanan Kemal Kılıçdaroğlu, bu kararın neyin karşılığında alındığını bilinmediğini belirterek, Trump’ın uygulaması öngörülen yaptırımlarına ilişkin şunları söyledi:

İLGİLİ HABERSon dakika... Pence açıkladı! Türkiye ile ABD anlaştı...Son dakika... Pence açıkladı! Türkiye ile ABD anlaştı...

BİZİM ARŞİVİMİZE GİRDİYSE…

“Zaten ne yaptırım uygulayacak ki? Ekonomide zaten büyük bir kırılganlık var. Onlar da biliyor ekonomide kırılganlığın olduğunu. ABD’ye ilişkimizin bozulmasını istemeyiz, Rusya’yla, Avrupa Birliği’yle, Arap dünyasıyla ilişkilerimizin bozulmasını istemeyiz. Tam tersine her ülkeyle barış içinde, huzur içinde yaşamak isteriz. Barışı, huzuru her yerde savunmak bizim görevimizdir ama bizim halkımızı aşağılayan, küçük gören kibirli ifadelerle bize bir mektup yazılmışsa bunun da en azından diplomatik olarak bizim arşivimize girdiyse onların da arşivine bir şeylerin girmesi lazım.”

İLGİLİ HABERSon Dakika... Bakan Çavuşoğlu: Durdurma değil ara vereceğizSon Dakika... Bakan Çavuşoğlu: Durdurma değil ara vereceğiz

Kılıçdaroğlu, “İçimiz kan ağlaya ağlaya tezkereye ‘evet’ diyeceğiz” sözünün hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

HANGİ ÜLKE SINIRINDA BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YUVALANMASINI İSTER?

“Tezkereye niye ‘evet’ dedik. Şunun için; Suriye’de ordumuzun gözetiminde, sivil toplum örgütleri oradaki Suriye halkına büyük hizmetler veriyorlar. Hastane, yemek var. Bizim Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız sürekli oraya tankerlerle su gönderiyor. Diyelim ki asker oradan çekildi, bütün bu hizmetler ne olacak, oradaki halk ne olacak? Başka büyük sorunlar çıkabilir. Esad’la bir anlaşma yapıldı mı oturulup konuşuldu mu? Konuşulmadı. Zaten o uzlaşma sağlandıktan sonra bir sorun yok biz, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Gerçekten de Türkiye kendi sınırında terör örgütünün yuvalanmasını istemez, hangi ülke ister? Uluslararası hakkımız bu bizim. ‘Hayır’ demenin kendine göre de sorunları olur. Nedir o sorunlar? Siz, kendi ülkenizin çıkarlarını savunmuyor olursunuz. Biz, bunu kabul etmeyiz. Biz, her şeyden önce Türkiye’nin, halkımızın çıkarlarını savunuruz. Bu, bizim görevimiz.”

İLGİLİ HABERSon dakika: Trump'ın Erdoğan'a yazdığı mektup ortaya çıktıSon dakika: Trump'ın Erdoğan'a yazdığı mektup ortaya çıktı

KÜSTAHÇA KALEME ALINMIŞ BİR MEKTUP

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın yazdığı mektuba ilişkin bir soru üzerine ise mektubu gece yarısı sosyal medyada gördüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Önce “bu mektup herhalde sahtedir” diye düşündüm. CHP Washington temsilcisini arayıp sordum. “Maalesef doğru” cevabını aldım. Nezaketten uzak, küstahça kaleme alınmış bir mektup. Bunu kabul etmek mümkün değil, böyle bir mektubun kaleme alınması ve gönderilmesi başlı başına skandal. Mektubun aynen iadesi gerekir ve aynı ağırlıkta nezaket kuralları içinde diplomatik dille bir cevap verilmeli.”

ÇÖPE ATTIK NE DEMEK?

“Günü kurtarmaya ihtiyacımız yok. Türkiye Cumhuriyetini aşağılayan hakaret eden bir mektup gelmiş, ‘çöpe attık’ ne demek. Çöpe atabilirsin ama ona cevap verilmeyecek mi? Tarihte buna benzer olaylarla karşılaştık, en ağır cevaplar verildi. Kin ve kibir dolu bir mektup, bu kibrin bir cevabının olması lazım. En ağır ifadelerle, diplomatik dil kullanılarak, bütün dünyaya örnek olacak şekilde gereken cevap verilmeli. Bir vatandaş olarak rahatsızım ve beklentim budur. Böyle ağır mektuba kimse muhatap olamaz.”

GEREKLİ CEVAP VERİLMEDİ

“Sorun ‘çöpe attık’ değil. Biz buna bir kağıt parçası diyoruz, bir diplomatik mektup değil. Mektuba gerekli cevap verilmedi. Johnson mektup yazdı ama cevabını da aldı. Biz kendi imkanlarımızla Kıbrıs’ın arkasında durduk. Üstelik koalisyon dönemiydi. Ecevit ve Erbakan kapı gibi durdular. Hiç kimseye boyun eğmedik. Devlet dediğiniz kurum budur. Devlet dediğiniz kurum, haklı bir eyleminizi birileri kınıyorsa, siz haklılığınızı bütün dünyaya anlatırsınız.” (AA)

Son güncelleme: 08:22 18.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more