Sözcü Plus Giriş

Trump’a mektup davası açılsın

Türkiye ve dünya kamuoyu, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm diplomatik nezaket kurallarını aşıp kaleme aldığı mektubu konuşurken, kamuoyu savcıların harekete geçmesini talep ediyor.

Ümit TÜRK
06:00 -
Trump’a mektup davası açılsın

CHP'nin hukukçu Milletvekili Mahmut Tanal, Trump hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektup nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Tanal dilekçesinde, mektubun Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını zedeler nitelikte olduğunu belirtti. Avukat İbrahim Özel de TCK 301'nci maddede yer alan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ifadesine dikkat çekerek, “Trump'ın gönderdiği mektup kamuoyu tarafından duyuldu ve bilinir hale geldi. Kasıt gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı.

İbrahim Özel

“MEKTUP ÜZERİNDEN EFELİK TASLAMAYI DOĞRU BULMUYORUM”

Avukat Cüneyt Toraman ise söz konusu mektupla ilgili Türk yargı makamlarının soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bulunmadığını belirterek, ABD Başkanı ile Cumhurbaşkanı arasında gerginlik oluşturmaya çalışıldığını savundu. Toraman, “ABD’nin Başkanı Trump'ın mektubuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasının, Türkiye'nin Barış Pınarı harekatında elde ettiği başarıyı gölgelemeye yönelik bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Bahse konu mektup, Cumhurbaşkanımıza veya bakanlarımızdan birine verilmiş değildir. Türkiye'nin yargı yetkisi, Türkiye sınırları içinde işlenen suçlarda veya Türk vatandaşları tarafından işlenen suçlara ilişkindir. Bu mektubu yazdığı iddia edilen kişi, Türk vatandaşı değil, ABD vatandaşı, ABD devlet başkanıdır. Bu mektubun Türkiye'de yazıldığı iddiası dahi yoktur. Bu mektubun Trump'a aidiyeti belirsizdir. Başka devletlerin Devlet başkanları yargı bağışıklığı kapsamındadır. Bu mektupla ilgili Türk yargı makamlarının soruşturma ve kovuşturma yetkisi bulunmamakla birlikte, TCK 299 Cumhurbaşkanına hakaret ve TCK 301.maddesindeki Türk milletini, devletin kurumlarını aşağılama suçları için soruşturma başlatılması Adalet bakanının iznine tabidir. Türkiye'de belli bir kesim, bu mektup üzerinden ABD Başkanı ile Cumhurbaşkanımız arasında gerginlik oluşturmaya, iki ülke arasında varılan anlaşmayı bozmaya çalışıyor. Bu coğrafyada ABD, ABD başkanının mektubundan çok daha vahim cinayetler işledi. Sivil yerleşim yerlerini bombaladı. Bu cinayetlere sessiz kalanların, mektup üzerinden Amerika'ya efelik taslamasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 10:35 19.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more