Sözcü Plus Giriş

YSK, 31 Mart yerel seçimlerinde oyların geçerli sayılması için belirlenen şartları açıkladı. Buna göre seçmenin yanında TC kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı gibi bir belgenin bulunması gerekiyor.

İLGİLİ HABER2019 yerel seçim analizi2019 yerel seçim analizi

Sandık görevlisine kimliğin teslim edilmesinin ardından seçmenler, oy pusulaları ve zarf ile oy verme kabinine girecek. . Güvenlik amacıyla oy verme kabinine girilirken görüntü kaydedici bir cihazın bulunmaması gerekiyor. Tercih edilen bölüme mührün basılmasının ardından oy zarfı şeffaf sandığa atılacak. Seçmen listesinde bulunan isim karşısında imza atılarak oy verme işlemi tamamlanmış olacak.

RENKLERE AYRILDI

Büyükşehirlerde seçmenler, büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık için oy kullanacak. Oy pusulaları büyükşehir belediyelerinde beyaz, ilçe belediye başkanlığında mavi, belediye meclisi üyeliğinde sarı renkli olacak. Büyükşehir olmayan illerde il genel meclisi üyeliği için de oy kullanılacak.

İTTİFAKLARA DİKKAT!

Oy pusulasında ittifak yapılan illerde destek verilen adayın partisi yer alacak. Ankara'da AKP'nin adayı Mehmet Özhaseki desteklendiği için oy pusulasında MHP yer almıyor. Aynı şekilde CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ı destekleyen İYİ Parti de pusulada yer almıyor. DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more